Krzysztof Kozłowski / InPlus Media
Krzysztof Kozłowski / InPlus Media
Autor Komunikaty prasowe - 16 Września 2020

W ciągu roku wydatki na sztuczną inteligencję wzrosną o 50 proc. Mamy tego pierwsze efekty

Jeszcze do niedawna obiecywano nam, że proces twórczy na długo pozostanie domeną człowieka. Wszystko wskazuje na to, że ten, kto tak mówił, będzie musiał się gęsto tłumaczyć. W zeszłym tygodniu SI zaczęła całkiem sprawnie pisać, a w tym - skomponowała nową piosenkę na potrzeby Tik Toka. Takich newsów będzie wkrótce o wiele więcej. Szacuje się, że w ciągu zaledwie roku wydatki na tę dziedzinę wzrosną o… połowę! Czy to oznacza, że mamy problem?

Jak podaje firma badawcza Research And Markets, globalny rynek sztucznej inteligencji wzrośnie z 28,42 mld USD w 2019 r. do 40,74 mld USD w 2020 r. Oznacza to blisko 43% dynamikę zmian w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Piotr Prajsnar, CEO warszawskiej spółki Cloud Technologies, która wykorzystuje algorytmy SI do analizy wielkich zbiorów danych, jakie pozostawiają po sobie internauci w sieci, tłumaczy, że: - Globalny lockdown stał się punktem zapalnym cyfrowej rewolucji. Od tego momentu możemy mówić o powstaniu nowej fali transformacyjnych technologii, które skupiają się na automatyzacji procesów. W tym przede wszystkim technologii sztucznej inteligencji, która postrzegana może być jako antidotum powstrzymujące epidemię i jej skutki.

Portal Świat Zwierząt grupy Iberion wspiera akcje przeciwników hodowli zwierząt na futra. Akcja podbija internetPortal Świat Zwierząt grupy Iberion wspiera akcje przeciwników hodowli zwierząt na futra. Akcja podbija internetCzytaj dalej

Taniec zwycięstwa

Zaledwie 2 lata temu Yann LeCun, Chief AI Scientist w Facebooku i profesor NYU, podczas Viva Technology w Paryżu zapewniał, że minie wiele lat, zanim sztuczna inteligencja rozwinie się na tyle, by zagrozić ludzkiej kreatywności. Dziś wydaje się, że jesteśmy bliżej tego stanu niż kiedykolwiek wcześniej.

Ostatnie tygodnie to prawdziwa kanonada, jeżeli chodzi o newsy opisujące nowe osiągnięcia SI. Startup Musiio właśnie wykorzystał swoje algorytmy sztucznej inteligencji do analizy muzyki, aby stworzyć idealny hit na TikToku. Czemu właśnie tam? Społeczność twórców zgromadzona wokół chińskiej platformy nieustannie poszukuje nowych piosenek, które mogą być wykorzystane do tworzonych filmów.
Musiio przeanalizowało więc 120 najlepszych utworów z listy odtwarzania TikTok Trending z 18 maja 2020 r., a następnie przepuściło utwory przez system SI. Algorytmy miały za zadanie zidentyfikować elementy muzyczne, które sprawiają, że film zyskuje wirusowy zasięg.

Państwo dorzuci Polakom do czynszu nawet 9000 zł. Znamy warunki, bardzo łatwo je spełnićPaństwo dorzuci Polakom do czynszu nawet 9000 zł. Znamy warunki, bardzo łatwo je spełnićCzytaj dalej

- Identyfikacja kluczowych cech, które sprawiają, że założony przez nas cel jest osiągany przy użyciu sztucznej inteligencji to, co prawda w miarę nowe narzędzie, ale doskonale znane w świecie marketingu. Dobrym przykładem jest reklama realizowana w modelu automatycznym, czyli programmatic. Ta technologia polega na tym, że to algorytm decyduje o tym, komu, gdzie i za jaką cenę ma się wyświetlić dana reklama. A to wszystko dzieje się w ułamku sekundy, na podstawie danych o zachowaniu internauty. Jak podaje serwis eMarketer, dziś, ta forma sprzedaży powierzchni reklamowych odpowiada za 84% wszystkich sprzedanych reklam w sieci. - tłumaczy Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies.

Podwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorówPodwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorówCzytaj dalej

Autor nieznany

Jeżeli stworzenie muzyki wydaje się komukolwiek łatwym zadaniem dla algorytmów to kolejne odkrycie, może wywołać zakłopotanie, nawet u zwolenników SI. Zaledwie kilka tygodni temu, robot napędzany sztuczną inteligencją o nazwie GPT-3 napisał interesujący esej dla ludzi, mówiąc, że jego gatunek (roboty) nie ma zamiaru unicestwić gatunku homo sapiens.

W stworzonym przez siebie eseju, który liczy ponad 1000 słów, wykorzystano potężny generator języka oparty na sztucznej inteligencji. Aplikacja starała się przekonać ludzkich czytelników, że roboty są nieszkodliwe i przychodzą z pokojem nastawieniem. Opublikowany na łamach serwisu „The Guardian” materiał wzbudził duże zainteresowanie czytelników z całego świata, ponieważ po raz pierwszy człowiek mógł lepiej poznać sposób myślenia maszyny.

Wystarczy, że spóźnisz się o 1 dzień. Wezmą cię za oszusta podatkowegoWystarczy, że spóźnisz się o 1 dzień. Wezmą cię za oszusta podatkowegoCzytaj dalej

- Zmierzamy w kierunku sytuacji, w której sztuczna inteligencja stanie się znacznie mądrzejsza od ludzi. Myślę, że ramy czasowe wynoszą mniej niż pięć lat. Jednak to nie znaczy, że za pięć lat wszystko pójdzie do diabła. Oznacza to tylko, że sytuacja staje się niestabilna lub dziwna - powiedział Elon Musk, Dyrektor generalny Tesli i SpaceX w wywiadzie dla New York Times.

Czy możemy zawierzyć futuryście i technologicznemu wizjonerowi, jakim jest Musk? I tak, i nie. Ekscentryczny milioner znany jest ze swojego zamiłowania do teorii, które wiele nie odbiegają od fabuły wielu filmów kategorii science-fiction i nie zawsze znajdują one pokrycie w rzeczywistości. Jedno jest pewne - przed nami bardzo interesujące pięć lat.

Dadzą nawet 20 tys. zł za 10-groszówkę z PRL. Nadal możesz je mieć na dnie szufladyDadzą nawet 20 tys. zł za 10-groszówkę z PRL. Nadal możesz je mieć na dnie szufladyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News