Vivus oraz Zaplo - te firmy zostały zmuszone do zwrotu prowizji przez UOKiK
fot. pexels.com
Autor Komunikaty prasowe - 18 Lutego 2020

Klienci trzech znanych firm dostaną zwrot pieniędzy. Wszystko przez jedną informację

Vivus Finance, Bank Pocztowy oraz Zaplo będą musiały zwrócić część nienależnie naliczonej prowizji - informuje Business Insider. Chodzi o przypadki, w których klient spłacił zobowiązanie wcześniej niż powinien. 

Vivus i Zaplo muszą zwrócić prowizje

Vivus czy też Bank Pocztowy - te firmy nie wywiązywały się z obowiązujących przepisów należycie. Zgodnie z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim firmy powinny się rozliczać z kosztów udzielenia pożyczki proporcjonalnie do okresu, o który został skrócony kontrakt. Tak jednak nie było w przypadku firmy Vivus czy Zaplo, a także Banku Pocztowego.

Skutkiem decyzji UOKiK jest poinformowanie każdego konsumenta, który spłacił przed terminem zaciągnięty u nich kredyt, o możliwości złożenia reklamacji. Reklamacje mają zostać rozpatrzone w okresie nie dłuższym niż 30 dni i osoby, które rzeczywiście spłaciły zobowiązanie przed terminem i otrzymają zwrot nadpłaconej części prowizji.

Dłużnicy staną się bezkarni. Nowe prawo sprawi, że stracą motywację do spłaty zadłużeniaDłużnicy staną się bezkarni. Nowe prawo sprawi, że stracą motywację do spłaty zadłużeniaCzytaj dalej

Kwotę do zwrotu instytucje finansowe mają obliczać metodą liniową. Polega ona na określeniu, jaka część kosztów kredytu przypada na jeden dzień, o ile dni został skrócony okres kredytowania i pomnożenia tych dwóch liczb.

- Metoda liniowa jest zgodna z brzmieniem przepisów i w pełni transparentna dla konsumentów. To właśnie liniowy mechanizm obliczania zwrotu opłat klientom jest najkorzystniejszy i uczciwie wypełnia wyrok TSUE. Oczekuję tym samym, że wszystkie instytucje finansowe będą ją stosować przy rozliczeniach przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Takie stanowisko przedstawiliśmy również w październiku 2019 r. na spotkaniu ze Związkiem Banków Polskich – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Auta luksusowe, które najczęściej kupują Polacy w 2020 roku. TOP 10 [GALERIA]Czytaj dalej

Nie tylko Vivus

Wcześniej podobne decyzje zostały w wydane wobec firm pożyczkowych Aasa, iCredit, Optima oraz Eurocent. I nie są to ostatnie tego typu postępowania, bo jak informuje UOKiK jest jeszcze kilka innych tego postępowań nie tylko wobec firm pożyczkowych, ale też banków.

Decyzje wobec są Zaplo i Vivus Finance są nieprawomocne, firmy odwołały się do sądu. Decyzja wobec Banku Pocztowego jest prawomocna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Elton John zapłakany zszedł ze sceny. Artysta przerwał koncert przez chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Nawet 2500 zł ekstra dla emerytów. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News