Luka w VAT już nie taka wielka?
fot. pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 29 Lutego 2020

Rząd dokręca śrubę. Ściągalność podatków ma być jeszcze skuteczniejsza

VAT i jego ściągalność ma się jeszcze poprawić, ze względu na działania wymierzone w nielegalną sprzedaż w internecie — informuje portal bankier.pl. Luka w VAT obecnie ma sięgać według wstępnych szacunków 12,1 proc.

Do ściągania VAT potrzebne kolejne instrumenty

VAT przestaje być stale powiększającym się źródłem dochodu z tytułu wprowadzanych uszczelnień? Tak może wynikać z szacunków co do luki w VAT, która w 2018 r. wyniosła 12,5 proc, a w 2019 - 12,1 proc.

Poprawa ściągalności, np. w zakresie walki z mafiami paliwowymi, już nastąpiła. Potrzebujemy dłuższej drabiny, by sięgać po wyżej wiszące owoce, potrzebujemy kolejnych instrumentów — powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

- Jako Polska mocno interweniujemy na rzecz zmian w systemie VAT, który w wielu miejscach jest nieefektywny. Wysiłek premiera Morawieckiego, czyli walka z luką podatkową w UE to realny wkład w dobro całej Unii. Ma to znacznie większy wpływ na życie zwykłego Europejczyka niż propozycje ideologiczne, o których słyszymy prawie każdego dnia – dodaje Skiba.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Potrzebna pomoc Europy

Zdaniem wiceministra finansów aby wrzucić drugi bieg potrzebne są nie tylko kasy fiskalne on-line czy e-faktury, ale podejmowanie skutecznych działań i zrozumienia ze strony partnerów europejskich. "To nasz wspólny interes - musi być rozwiązany na poziomie europejskim" - mówi Skiba.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Czym miałby być te skuteczne działania ze strony partnerów europejskich? Mogłyby to być wszelkie działania utrudnianie rejestracje firmom w "dziwnych miejscach" lub poprzez dziwnych przedstawicieli prawnych.

Wiceminister też ubolewa nad tym, że obecnie identyfikowane zaległości pokazują przestępstwa sprzed lat i są w większości nieściągalne, bo są wynikiem transakcji firm, które już zostały wyrejestrowane czy są to spółki w upadłości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News