VAT na produkty z AliExpress
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 26 Listopada 2020

Ukradkiem rozszerzają jeden z podatek. Ceny zakupów wystrzelą, nie będzie można uniknąć podwyżek

Okropna wiadomość dla wszystkich, którzy uwielbiają robić zakupy na AliExpress. Na towary z najpopularniejszych platform zostanie nałożony podatek VAT - to oznacza podwyżki cen. Ministerstwo Finansów już przekazało projekt do konsultacji.

VAT na zakupy z AliExpress

VAT na towary zamawiane za pośrednictwem AliExpress ma obowiązywać już od 1 lipca 2021 roku. Opodatkowaniu mają podlegać towary wysyłane w paczkach konsumentom z Unii Europejskiej. VAT zostanie nałożony także na sprzedaż internetową.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, projekt zmierza do wdrożenia unijnego pakietu VAT e-commerce.

„Państwa Członkowskie UE, w tym Polska, zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań przewidzianych w pakiecie VAT e-commerce, których celem jest pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C)” - napisało w uzasadnieniu ministerstwo finansów.

Jeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmo
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Wprowadzono nową monetę. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią za granicą

AliExpress, Wish, Amazon i eBay

Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że unijny fiskus zwykle nie otrzymuje podatku od towarów zamówionych za pośrednictwem takich platform jak: AliExpress, Wish, Amazon, czy eBay. Wynika to z tego, że w większości krajów Unii Europejskiej paczki z Chin o wartości do 22 euro jest zwolniony z VAT. W Polsce ta ulga nie jest już stosowana.

Zmiana ma wynikać z faktu, że często nieuczciwi dostawcy nadużywali tego zwolnienia, nie odprowadzając podatku także w przypadku paczek przewyższających wartość zwolnioną od podatku. Podatek ma być więc płacony od każdego towaru zamawianego z krajów azjatyckich przesyłanych unijnemu odbiorcy.

Niespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszNiespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszCzytaj dalej

Podatek VAT ma być ściągany bezpośrednio od osoby kupującej, doliczany od razu podczas zakupu (przez aplikację lub platformę internetową) lub uiszczany w momencie dostawy kurierskiej.

DGP przekazało też, że projekt ministerstwa finansów zakłada możliwość zwolnienia z podatku VAT towarów nieprzekraczających 150 euro, pod warunkiem, że VAT będzie deklarowany i zapłacony przez dostawcę globalnie za pośrednictwem IOSS [Importowy One Stop Shop].

„Konsumenci będą musieli zapłacić podatek VAT od każdego towaru znajdującego się w przesyłce pocztowej, która jest przedmiotem importu. VAT będzie płacony albo sprzedawcy (lub interfejsowi elektronicznemu), jeżeli zarejestruje się on do IOSS, albo jeżeli nie zastosowano IOSS, a operator pocztowy w rozumieniu ustawy Prawo Pocztowe zechce skorzystać z tzw. uregulowania szczególnego „USZ” wówczas VAT jest płacony wg stawki podstawowej temu operatorowi w momencie odbioru przesyłki przez odbiorcę, a operator wpłaca ten pobrany podatek organowi celnemu. - napisał resort finansów w komunikacie cytowanym przez Wprost.

Już 5 grudnia kluczowa zmiana dotycząca dokumentów. Warto znać swoje prawaJuż 5 grudnia kluczowa zmiana dotycząca dokumentów. Warto znać swoje prawaCzytaj dalej

“W przypadku chęci zastosowania obniżonej stawki, właściwej dla importowanego towaru konieczne jest złożenie standardowego zgłoszenia celnego” - czytamy dalej w komunikacie.

Rafał Pogorzelski doradca podatkowy i partner w ATNEO Doradztwo Cło Podatki Prawo, cytowany na lamach DGP stwierdził, że zmiany, które mają zostać wprowadzone z pewnością "przełożą się na większe koszty dla firm zaangażowanych w e-handel i związane z nim procesy logistyczne". To oznacza, że wzrosną także ceny towarów, przez co podczas zakupów zapłacimy więcej.

Już za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoJuż za dwa dni Biedronka wprowadzi nietypową, promocyjną ofertę. Możesz dostać zakupy za darmoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Jeden z największych banków w Polsce tnie koszty. Nawet 800 osób może zostać bez pracy
  4. Rząd może prześwietlić także twoje konto w banku. System kontroli rachunków już niebawem, jest podany termin
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News