fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Kalkulator z wartoscia 5000 zl, lupa i pieniedzmi na bialym tle.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 26 Stycznia 2021

Po cichu rozszerzają VAT. Podwyżki cen są nie do uniknięcia

Nowymi stawkami VAT mogą przede wszystkim przejmować się fani zakupów na AliExpress. Znana z zaskakująco niskich cen platforma zakupowa może stracić na swej atrakcyjności. To wszystko przez zmiany w VAT, które szykuje nam rząd. Tym razem jednak przykaz przyszedł z góry.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z czym wiążą się zmiany w VAT
  • Kto najbardziej ucierpi na zmianach
  • Czemu wprowadzane są takie zmiany

VAT ze zmianami już od lipca

Już w lipcu zmienią się zasady rozliczania podatku VAT od handlu w internecie. Bardzo mocno uderzy to szczególnie w fanów zakupów na popularnej platformie AliExpress, gdzie za grosze możemy dostać prawdziwe perełki. Okazuje się, że poprzez wdrożenie w życie unijnych przepisów, polski rząd położy łapę na naszych pieniądzach. Który to już raz i jakie zmiany szykują się w sprawie VAT?

Przepisy już stwarzają problemy, a jeszcze nie weszły w życie. Serwis prawo.pl informuje, że efektywność poboru VAT jest po prostu beznadziejna. Ciężko też o wyegzekwowanie opłat VAT od poszczególnych przedsiębiorców. Tych bowiem nie tylko jest cała masa, ale nie mają działalności zarejestrowanej w Unii Europejskiej.

O nadchodzących zmianach w VAT mówi się od dłuższego czasu, jednakże ślad po projekcie ustawy dostosowującej przepisy do unijnej dyrektywy słuch zaginął. Nowe przepisy znoszą zwolnienia z VAT dla towarów z importu, a platformy sprzedażowe obarczone zostaną obowiązkiem poboru i zapłaty podatku od określonych transakcji.

- Dalsze opóźnienia mogą spowodować, że ponownie będziemy uchwalać ustawę na kolanie, wprowadzając chaos. Ustawodawca powinien podjąć szybkie kroki, żeby podatnicy mieli czas przygotować się do zmian już wedle ostatecznej wersji przepisów, a nie pozostawali w niepewności co do ostatecznego kształtu regulacji. Oczekiwanie nie jest tu wskazane, zwłaszcza, że chodzi tu o wdrożenie dyrektywy unijnej. Wyboru tu nie mamy - mówi w rozmowie z portalem Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, partner w kancelarii GLC.

VAT wpłynie na nasze zakupy

Okazuje się także, że przepisy mają na celu likwidację luk prawnych, jednakże nie zawierają żadnych regulacji dotyczących ich omijania. W efekcie możemy mieć do czynienia z jawnym omijaniem prawa przez tamtejszych przedsiębiorców. To wcale nie wszystkie zmiany, które na nas czekają.

Mecenas Kubista zaznacza, że zmniejszone zostaną limity transakcji, do przekroczenia których transakcje te będą mogły być opodatkowane w Polsce. "Obecnie limity liczone są odrębnie dla każdego państwa członkowskiego przeznaczenia i wahają się od 35 tys. euro do 100 tys. euro. Po nowelizacji limit zostanie zmniejszony zaledwie do 10 tys. euro i będzie obejmował łącznie wszystkie państwa członkowskie" - informuje serwis.

Nowe regulacje mają przede wszystkim chronić unijnych przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją, na którą nie mieli teraz wpływu. Jednakże z drugiej strony uproszczony zostanie system rozliczania podatku przez dostawców.

- Nowelizacja to wielki eksperyment wymagający porządnego przygotowania i przez podatników i przez administracje skarbową. Czasu nie ma aż tak dużo bo od 1 lipca 2021 system musi działać - dlatego niezmiernie ważne jest to, aby regulacje krajowe były uchwalone i opublikowane jak najszybciej i po rzetelnych konsultacjach z udziałem tych podatników i grup podatników, których dotyczą w największym stopniu - dodaje Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Na razie nie jest jasne w jaki sposób polski rząd planuje rozwiązać kwestię zmian w VAT, jednakże eksperci wskazują, że pewne rozwiązania są niezbędne do wprowadzenia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News