Sukcesy w uszczelnianiu VAT jedynie zaklęciem propagandowym?
pxhere.com, CC0
Autor Radosław Święcki - 23 Lutego 2021

Luka VAT. Demaskujący reportaż TVN24 to nie wszystko. "Rz": skuteczność bliska zera

Skuteczna walka z mafiami VAT-owskimi to jedynie zaklęcie propagandowe rządzących? Ściągalność należności podatkowych od przestępców jest bliska zera – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z niedawnego reportażu TVN wynika, że obecnej ekipie w ostatnich latach Skarb Państwa odzyskał 150 mln zł, co jest swoistą „kroplą w morzu”, przy stracie blisko 17 mld zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Według ekspertów ściągalność VAT od mafii jest zerowa
  • Jakie są powody braku sukcesów w tym zakresie
  • Dlaczego rzadzący mogli stworzyć mit o skutecznym uszczelnianiu VAT

Luka VAT była, jest i będzie?

Luka VAT była, jest i będzie. Wzniosłe hasła propagandowe obecnej ekipy rządzącej to jedno, dane Ministerstwa Finansów dotyczące zaległości podatkowych - drugie. Z danych resortu, które podaje „Rzeczpospolita” wynika, że tylko w pierwszym półroczu zeszłego roku sięgnęły one niemal 140 mld zł, z czego zdecydowana większość, bo 111 mld zł dotyczyła VAT. W ciągu zaledwie pół roku nieściągnięte należności z tego podatku wzrosły aż o 16 mld zł, a w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat, konkretnie z końcówką 2015 roku, gdy już rządziło Prawo i Sprawiedliwość (rząd Beaty Szydło został powołany w listopadzie 2015 r.) jest to prawie 65 mld zł.

Komentujący te dane dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) podkreśla, że wspomniane 16 mld zł, to częściowo efekt kryzysu, ale nie tylko.

Ale też prawda jest taka, że ściągalność należności podatkowych od przestępców, mafii VAT-owskich, jest bliska zera – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Dudek.

Poważnym ciosem w narrację rządowej propagandy dotyczącej ściągalności VAT był sobotni materiał „Superwizjera”, nadanego w TVN 24. Dziennikarze programu ustalili, że w latach 2018-2020 Skarb Państwa stracił na wyłudzeniach VAT blisko 17 mld zł, podczas gdy udało się odzyskać zaledwie 150 mln zł, czyli niecały 1 proc. utraconej sumy, co jest swoistą „kroplą w morzu”.

Premier Mateusz Morawiecki w reakcji na materiał podkreślał, że w ciągu minionych pięciu lat zmniejszono lukę VAT o połowę. Eksperci, w tym wspominany dr Dudek zwracali jednak uwagę, że szef rządu nie podaje żadnych źródeł swoich wyliczeń, a sam resort finansów jak już wspomniano dowodzi, że luka VAT w Polsce rośnie.

Dlaczego jest tak źle?

Dlaczego tak się dzieje? Wieloletni pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w rozmowie z „Rzeczpospolitą" (oczywiście anonimowo) zdradza, że jedną z przyczyn wzrostu nieściągalności VAT jest fatalna polityka kadrowa i braki organizacyjne.

Wielu doświadczonych inspektorów pracujących w urzędach kontroli skarbowej przestało się zajmować czynnościami kontrolnymi albo w ogóle odeszło z administracji – mówi rozmówca gazety, dodając, że po utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej, prokuratorzy prowadzący śledztwa w sprawie m.in. karuzel VAT nie mają po stronie administracji skarbowej merytorycznego partnera, który by ich wspomagał wiedzą.

A przecież prokuratorzy nie zawsze znają się na sprawach podatków czy w ogóle finansów – podkreśla pracownik Krajowej Administracji Skarbowej.

Skuteczne uszczelnianie VAT jak już wspomniano, obecna ekipa zalicza do swoich największych sukcesów, wskazując, że dzięki odzyskaniu tych środków udało się znaleźć środki na programy inwestycyjne czy społeczne z 500 plus na czele.

Skąd zatem mogły wziąć się środki na realizację tych programów? Politycy opozycji sugerują, że to efekt skutecznej polityki poprzednich rządów, którzy zostawili budżet w dobrym stanie. Zwracał na to uwagę m.in. Donald Tusk w swoich wspomnieniach, podkreślając, że mamy do czynienia z paradoksem – rządzący z jednej strony mówili o „Polsce w ruinie”, z drugiej nie mieli problemów z natychmiastowym sfinansowaniem 500 plus. W ocenie byłego premiera właśnie w związku z tym wymyślono mit o sukcesach w uszczelnieniu VAT, co miało zaowocować szybkim pozyskaniem środków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News