Nowa matryca VAT
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 13 Czerwca 2020

1 lipca będzie ważnym dniem dla milionów Polaków. Nadchodzą duże zmiany w podatkach

Wprowadzenie nowej matrycy VAT zostało przesunięte przez koronawirusa, jednak zmiany są nieuniknione. Nowe stawki, które ujednolicą, zmniejszą oraz zwiększą opodatkowanie na poszczególne towary, będą obowiązywały już od 1 lipca.

Zmiany w matrycy VAT

Nowa matryca VAT została opracowana już w 2019 r., jednak nadejście pandemii uniemożliwiło jej wdrożenie. Tarcza antykryzysowa przesunęła termin wejścia w życie nowych przepisów z 1 kwietnia na 1lipca 2020 r. – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Co zakłada nowelizacja stawek VAT? Przede wszystkim uproszczenie systemu. Dzięki nowym progom VAT władza dąży do wyrównania opodatkowania dwóch podobnych do siebie towarów, które do tej pory podlegały innym stawkom.

Ile zarabia kasjer w Biedronce, a ile w Lidlu? Ujawniamy kwoty wypłat w największych sieciachIle zarabia kasjer w Biedronce, a ile w Lidlu? Ujawniamy kwoty wypłat w największych sieciachCzytaj dalej

Nowe stawki VAT na pieczywo i przyprawy

Znowelizowana matryca VAT zakłada modyfikację załączników nr 3 i 10 ustawy o VAT. Zmiany będą zatem dotyczyły towarów i usług opodatkowanych według stawek preferencyjnych 5 proc. i 8 proc. Na mocy nowych przepisów dojdzie do zrównania stawek na pieczywa i wyroby ciastkarskie – do tej pory te produkty były opodatkowane według trzech różnych stawek (5,8 i 23 proc.), a teraz będzie obowiązywała jedna 5-proc. stawka.

Zmieni się również VAT na przyprawy – wprowadzona zostanie jednolita 8-proc. stawka. Na ten moment stawki różnią się: 23 proc. na przyprawy przetworzone oraz 5 proc. na niektóre nieprzetworzone (np. gałka muszkatołowa, kmin, szafran, kurkuma).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Aż 333 tys. Polaków ma już wielki problem z pobieraną emeryturą. ZUS alarmuje: liczba ciągnie rośnie
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Obniżka i wzrost stawek VAT

Poza ujednoliceniem stawek nowa matryca zakłada obniżenie VAT na poszczególne artykuły. Z 8 proc. na 5 proc. zmniejszy się opodatkowanie na owoce tropikalne, cytrusowe i niektóre orzechy (pistacje, migdały, kokosy). Identyczną obniżką zostaną objęte zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna oraz produkty dla dzieci i niemowląt (żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe).

W przypadku niektórych towarów VAT wzrośnie. Podwyżka z 8 proc. do 23 proc. obejmie drewno opałowe oraz lód wykorzystywany do celów spożywczych i chłodniczych. Z 5 proc. do 23 proc. zwiększy się opodatkowanie na homary, ośmiornice, inne skorupiaki i bezkręgowce wodne i przetwory z nich wytwarzane (kawior itp.).

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karąBędziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karąCzytaj dalej

Stosowanie nowej instytucji VAT także przesunięte

W ubiegłym roku uruchomiono nową instytucję w VAT – wiążącą informację stawką (WIS). Jednak wraz ze zmianą terminu wejścia w życie nowej matrycy również obowiązywanie zasad związanych z WIS zostało przesunięte – decyzje WIS wydane przed 1 lipca 2020 r. mają być wiążące dla transakcji dokonanych po 30 czerwca 2020 r.

WIS to decyzja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, na mocy której klasyfikowany jest towar, usługa lub świadczenie oraz przydzielana jest konkretna stawka VAT lub zwolnienie z opodatkowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. O włos od tragedii. Kierowca autobusu uratował rodzinę
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  4. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  5. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Samochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąSamochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News