VAT
Wikipedia/Materiał urzędowy Najwyższej Izby Kontroli
Autor Paulina Musianek - 12 Sierpnia 2019

Luka VAT. NIK wyręczył komisję VAT-owską i przedstawił raport

VAT: Najwyższej Izbie Kontroli udało się szybciej od komisji ds. VAT przygotować raport dotyczący walki z luką VAT-owską. Wnioski są pozytywne.

VAT: w walce z luką obecny rząd radzi sobie dużo lepiej niż poprzedni

VAT i luka we wpływach, które powinny trafiać z tego podatku do budżetu państwa jest celem pracy Komisji ds. VAT. Jak zapewniał wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński, projekt raportu będzie gotowy w ciągu dwóch tygodni. NIK swój raport przygotowała o wiele szybciej, a należy wiedzieć, że badała całość działań ministrów w latach 2007-2018, podczas gdy komisja sejmowa skupia się tylko na rządach PO-PSL.

Dane z raportu NIK

Nadzór ministra finansów w latach 2007–2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny i nie zdołał zapobiec gwałtownemu wzrostowi luki VAT. Dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016–2018 uszczelniły system podatkowy. (...) Dzięki intensywnym działaniom uszczelniającym system podatkowy i uodparniającym go na oszustwa podatkowe, prowadzonym głównie w latach 2016–2018, udało się istotnie obniżyć poziom luki podatkowej. W sukurs przyszła też dobra koniunktura gospodarcza i usprawnienie administracji skarbowej – wskazuje NIK.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Za rządów PO i PSL luka w VAT zwiększyła się z niespełna 9% w 2007 r. do ponad 25% w szczytowym momencie lat 2012–2013. Później powoli spadał, ale wyraźny spadek widać dopiero od 2016 r.

Największa luka VAT-owska występowała w latach rządów PO-PSL. Należy jednak pamiętać, że były to też lata po kryzysie gospodarczym w Europie, wtedy w sposób szczególny władza wykonawcza i ustawodawcza zwracały bardziej uwagę na to, jak rozwiązania prawne, które są przyjmowane, mają służyć przedsiębiorcom - tłumaczy prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski.

Faktyczna praca nad likwidowaniem “mafii VAT-owskich” czy dobra koniunktura?

Nieprawdziwa jest teza, że PiS udało się spektakularnie uszczelnić system podatkowy. Wzrost dochodów z VAT to efekt bardzo dobrej koniunktury gospodarczej, która zawsze zwiększa skłonność do płacenia podatków. Struktura wzrostu PKB jest oparta na konsumpcji, a to też oznacza wyższe dochody z VAT – uważa posłanka PO Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów.

Zaś Izabela Leszczyna zwraca uwagę, że nie można budować stabilnego systemu podatkowego na strachu, w którym firma boi się wystąpić o zwrot VAT, jak pisze dziennik.pl.

Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościStarsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News