Nowa matryca VAT
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 6 Lipca 2020

Nowe stawki VAT uderzą w dwa bardzo popularne produkty. Polacy kupują je w olbrzymich ilościach

Nowa matryca VAT uderzy w producentów popularnych artykułów w Polsce, przede wszystkim w wytwórców mleka i mięsa. Co więcej, zmienione stawki VAT mogą sprawić, że oszuści obracający śrutą sojową zyskają duże pole do nadużyć.

Nowa matryca VAT z nieoczekiwanymi skutkami

Zmiany w matrycy VAT, których nadrzędnym celem jest ujednolicenie stawek, weszły w życie wraz z początkiem lipca. Okazuje się, że modyfikacje podatkowe w VAT uderzą także w hodowców bydła.

Wszystko dlatego, że stawka VAT na materiał genetyczny (nasienie bydła i trzody chlewnej) wzrosła z 8 proc. do 23 proc. W nowej matrycy VAT materiał genetyczny został przeniesiony do kodu CN 05 "produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone", przez co rolnicy nie będą mogli korzystać z preferencji ani odliczyć podatku z faktur. 15 proc. wzrost kosztów produkcji odbije się na cenach popularnych produktów np. mleka i uderzy najbardziej w małych wytwórców - podaje forsal.pl.

Apel o zmiany w nowych stawkach VAT

W oficjalnym piśmie skierowanym do Ministerstwa Rolnictwa przedstawiciele branży zwrócili uwagę na fakt, że nowa matryca VAT zwiększy koszty produkcji mleka i zmniejszy jej rentowność. Poza tym, skierowali prośbę do rządu o wydanie rozporządzenia, które z mocą wsteczną obniży do 8 proc. stawkę VAT na materiał genetyczny. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, autorzy oświadczenia, jak dotąd nie otrzymali odpowiedzi - donosi Polsat News.

Hodowcy wyznali, że zmiany dokonane w stawkach VAT nie były z nimi konsultowane i mają nadzieję, że doszło do nich przez pomyłkę. "Takie działania strony państwa w tym ciężkim dla rolników okresie, są niezrozumiałe. Wobec powszechnych zapewnień ze strony rządu o wspieraniu polskiej przedsiębiorczości i wsi oraz ochrony rynku, zaistniały fakt zdaje się temu zaprzeczać" - skarżą się przedstawiciele branży, którzy dotkliwe odczuli nadejście koronakryzysu.

Samochód nie musi służyć tylko do jeżdżenia. Niektóre modele są genialną inwestycjąSamochód nie musi służyć tylko do jeżdżenia. Niektóre modele są genialną inwestycjąCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Mamy kolejny rekord, sytuacja, jakiej nie było. Wydatki państwa na Kościół przebiły już wszystko, ujawniamy

Nowe stawki VAT okazją dla oszustów?

Wzrost kosztów produkcji i wyższe ceny mleka to nie jedyny negatywny skutek, jaki przyniesie modyfikacja matrycy VAT. Nowy system może stanowić okazję dla oszustów handlujących śrutą sojową. Popularny model przez nich wykorzystywany opiera się na deklarowaniu, że stosują śrutę do celów rolniczych przez co zyskują prawo do preferencji, podczas gdy w rzeczywistości sprzedają ją innym podmiotom ze stawką VAT 23 proc. Różnica w podatku między deklaracją a sprzedażą stanowi ich zarobek. Takie działania mogą przełożyć się na milionowe straty dla budżetu.

Stało się, NBP potwierdził. Przy bankomatach będziemy mogli się nieźle zaskoczyćStało się, NBP potwierdził. Przy bankomatach będziemy mogli się nieźle zaskoczyćCzytaj dalej

Nowa matryca VAT zdejmuje z nich obowiązek składania nawet stosownego oświadczenia, w którym potwierdzaliby, że śruta sojowa zostanie użyta jako nawóz czy pasza. To może prowadzić do jeszcze większych nadużyć. "Warto zauważyć, że śruta sojowa sama w sobie nie jest paszą dla zwierząt, mimo że tak wynikało z dotychczas składanych oświadczeń. Teraz po zmianach w zasadzie nie wiadomo, czy w ogóle istnieją dodatkowe warunki, które pozwalają ją sprzedać z 8 proc. VAT, a jeśli tak, to w jakim kształcie" - wyznał Mariusz Unisk, doradca podatkowy i wiceprezes zarządu w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy. Na odpowiedź ze strony Ministerstwa Finansów w tej sprawie trzeba będzie jeszcze poczekać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważny komunikat Łukasza Szumowskiego. Szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe?
  2. Porażające doniesienia. Kolejny kierowca pod wpływem substancji rozbił autobus w Warszawie
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Marki, które najczęściej zawodzą. Wiele z nich wciąż uchodzi za solidneMarki, które najczęściej zawodzą. Wiele z nich wciąż uchodzi za solidneCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News