VAT
Pxhere
Autor Komunikaty prasowe - 6 Stycznia 2020

Wystarczy pomylić numer rachunku i nabawimy się problemów. Zapłacimy dodatkowy VAT

Od 1 stycznia 2020 r. transakcje powyżej 15 tys. zł, które znajdą się na koncie spoza tzw. Białej Księgi VAT, mogą skutkować poważnymi problemami dla przedsiębiorców.

Problematyczny VAT

“Jeżeli przedsiębiorca będący płatnikiem VAT, od 1 stycznia 2020 r., zapłaci swojemu partnerowi biznesowemu kwotę powyżej 15 tys. zł na inny rachunek, niż podany w wykazie nie będzie miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie” - informuje “Wprost”. Co więcej, gdy taki przedsiębiorca nie odprowadzi należnego podatku VAT od transakcji, wówczas poniesie ryzyko odpowiedzialności za zaległości podatkowe wraz ze swoim kontrahentem.

Jest już pewna data trzynastki. Minister potwierdziłaJest już pewna data trzynastki. Minister potwierdziłaCzytaj dalej

Niezapłacony przez kontrahenta VAT przejdzie na przedsiębiorcę

Wynika z tego, że VAT nie uiszczony przez kontrahenta VAT przejdzie na przedsiębiorcę. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. “Jeśli w ciągu 3 dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego poinformuje się odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy o błędzie, Urząd będzie mógł zwolnić nas z odpowiedzialności finansowej” - podaje “Wprost”.

Biała Lista jest aktualizowana raz dziennie

Sposób, w jaki należy zgłosić konto jest zależny od statusu ewidencyjnego przedsiębiorcy. Do formularzy zgłoszeniowych należą: CEIDG-1, NIP-2, NIP-7, NIP-8. Lista prowadzona jest przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Informacje do Białej Listy podatników VAT są pobierane z dostępnych rejestrów publicznych. Są one aktualizowane raz na dzień.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News