Giełda samochodowa w Mysłowicach-wikimedia-ewkaa
wikimedia/Ewkaa
Autor Komunikaty prasowe - 16 Lutego 2020

Kupujesz używane auto? Lepiej uważaj, przez jedną rzecz możesz je stracić

Jeśli myślimy o sprzedaży używanego samochodu musimy wziąć pod wzgląd, że umowa na podstawie, której dokonujemy wyzbycia się auta musi zawierać odpowiednie informacje. Może być to przecież także umowa ustna ale ona nie pozwoli nam na przerejestrowanie samochodu. 

Używany samochód na sprzedaż

W formie pisemnej umowy kupna-sprzedaży auta jak informuje portal Business Insider powinno się znaleźć między innymi miejsce i data zawarcia umowy. Należy zawrzeć w niej podstawowe dane obu stron jak imiona, nazwiska, adresy, numery NIP/PESEL, a także numery dowodów tożsamości. Podajemy informacje też o rodzaju sprzedawanego samochodu i jego opis.

Dodatkowe 2500 zł co miesiąc do pensji. Rząd chce zrobić wszystko, aby Polacy nie przeszli na emeryturęDodatkowe 2500 zł co miesiąc do pensji. Rząd chce zrobić wszystko, aby Polacy nie przeszli na emeryturęCzytaj dalej

Dodatkowo wskazujemy sposób zapłaty. Jeżeli jest to przelew to numer konta na jaki mają być przelane pieniądze, a jeżeli pieniądze są przekazane to do umowy dodajemy poświadczenie o odbiorze płatności. Kwota transakcji powinna być podawana w kwocie brutto. Kupujący powinien poświadczyć, że odbiera samochód zgodny z opisem oraz należy zawrzeć też datę i miejsce wydania pojazdu. Ważną rzeczą jest też uregulowanie kwestii podatkowych. Tzn. kto ponosi opłaty skarbowe. Pod egzemplarzami umowy, której ilość też powinna być określona na piśmie, podpisują się obie strony.

Już wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złJuż wiadomo, w której sieciówce kupisz najtaniej. Na zakupach zaoszczędzisz nawet 27,87 złCzytaj dalej

Co do opisu samochodu to jest szereg informacji, które należy w nim ująć. To przede wszystkim: marka pojazdu, model, numer rejestracyjny pojazdu, rok produkcji auta, numer VIN, dotychczasowy przebieg pojazdu, numer silnika i jego pojemność, kolor nadwozia, typ nadwozia (SUV, coupé, kabriolet, kombi, itd.), informacje o ewentualnych ubytkach, informacje o dodatkowym sprzęcie samochodowym zakupionym wraz z autem.

Oświadczenie oraz przekazanie auta

Co powinno znaleźć się w oświadczeniu sprzedawcy dotyczącym własności? To, że pojazd nie jest obciążony prawami na rzecz osób trzecich, nie jest obciążony prawami na rzecz osób trzecich, zabezpieczenia, czyli jest wolny od wad prawnych.

W umowie kupna-sprzedaży samochodu jako kupujący oświadczasz, że: zapoznałeś się ze stanem technicznym pojazdu, dokonałeś sprawdzenia oznaczeń numerycznych samochodu, nabywasz od sprzedającego prawo do własności samochodu za określoną kwotę, potwierdzasz, że otrzymałeś samochód.

Co sprzedający powinien załączyć do umowy sprzedaży samochodu?

 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • kartę pojazdu,
 • potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC wraz z dowodem wniesienia odpowiednich składek.


Jeśli auto sprowadzone jest spoza granic Polski, jako nabywca auta musisz wejść także w posiadanie dokumentów potwierdzających uiszczenie przez poprzedniego właściciela:

 • opłat celnych,
 • opłaty recyklingowej,
 • akcyzy.

Nawet samochód używany po jego zakupie jest objęty rękojmią. Owe prawo wynika z zapisów kodeksu cywilnego, dlatego nie musi być uwzględnione w umowie sprzedaży pojazdu. Sprzedawca, z którym zawarłeś umowę kupna - sprzedaży samochodu, odpowiada za wady fizyczne i prawne pojazdu. Jako nowy posiadacz powinieneś jednak zgłosić ukrytą wadę auta najpóźniej miesiąc od momentu jej zauważenia.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. "20-latek odebrał sobie życie, bo nie mógł znaleźć pracy. Wstrząsające "
 2. Nie żyje 16-letnia Karolina. Nastolatka przez pół życia walczyła z chorobą
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
 5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
 6. Nagranie taty Moniki udostępniło już blisko 100 tysięcy ludzi. Wygarnął rządowi wszystko

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News