Użytkowanie wieczyste
youtube.com
Autor Komunikaty prasowe - 18 Grudnia 2019

Koniec użytkowania wieczystego. Spiesz się, bo zostaniesz bez bonifikaty

Użytkowanie wieczyste odchodzi w zapomnienie. Jak podaje money.pl, przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności możemy liczyć na stosowną bonifikatę od miasta. Problem jednak w tym, że nie wszystkie ośrodki są skore do ich wypłacania.

Użytkowanie wieczyste znika, ale kwestia bonifokaty wciąż problematyczna

Użytkowanie wieczyste np. mieszkania nakłada na użytkownika obowiązek płacenia nie tylko podatku od nieruchomości, ale również opłatę za użytkowanie wieczyste. Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności pozwoli więc zaoszczędzić pieniądze, a w niektórych przypadkach można będzie otrzymać dodatkowe środki z tytułu tzw. bonifikaty.

Jak podaje serwis money.pl, nie wszystkie miejscowości oferują swoim mieszkańcom możliwość skorzystania z bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Niektóre bonifikat nie przewidują, bo uszczupliłoby to mocno ich budżet. Upusty mają otrzymać właściciele lokali stojących na gruntach Skarbu Państwa, niepełnosprawni i posiadacze Kart Dużej Rodziny. W pozostałych przypadkach niezbędna jest odpowiednia uchwała radnych, którzy wcale nie są skorzy do podejmowania takowych.

Rząd reaguje na podwyżki cen prądu. Ma rozwiązanie, dzięki któremu ich nie odczujemyRząd reaguje na podwyżki cen prądu. Ma rozwiązanie, dzięki któremu ich nie odczujemyCzytaj dalejW kwestii problemów w sprawie wypłat ewentualnych bonifikat, Rzeczpospolita powołuje się na przykłady Rawy Mazowieckiej, Białej Rawskiej czy Raciborza, gdzie stosownych bonifikat po prostu nie ma. Jak podaje gazeta, radni z Raciborza co prawda chcieli przyznać bonifikaty, ale ostatecznie do tego nie doszło, bo wówczas wpływy do budżetu spadłyby o 400 tys. zł rocznie, co dla miejscowosci zamieszkiwanej przez około 50 tys. ludzi byłoby mocno odczuwalne. Przedstawiciele miast zresztą twierdzą, że opłaty przekształceniowe są do udźwignięcia dla mieszkańców.

- Na początku 2019 r.oku w Raciborzu było 8 tys. użytkowników wieczystych. Opłaty wynoszą rocznie od 25 do 120 zł, czyli tyle, ile ostatnie roczne opłaty z tytułu użytkowania wieczystego - tłumaczy dziennikowi Lucyna Siwek z Urzędu Miasta w Raciborzu.

Wraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeWraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeCzytaj dalej

Uzyskanie bonifikaty wymaga dokonania opłaty przekształceniowej do 29 lutego

Na mocy ustawy mają prawo do bonifokat mają np. duże rodziny, niezależnie od dochodu. Osoby mieszkające na gruntach komunalnych, jeśli nie mają karty dużej rodziny, już nie. Od 1 stycznia 2019 roku 2,5 mln osób z mocy prawa stało się właścicielami gruntów pod swoimi blokami. Aby dawni użytkownicy w pełni poczuli się właścicielami, muszą otrzymać od urzędów gminy zaświadczenie o przekształceniu użytkowania.

Wiele miast jednak przewidziało bonifikaty dla swoich mieszkańców. Istotne jest jednak dopilnowanie odpowiednich terminów. Jak podaje money.pl, uzyskanie bonifikaty jest możliwe tylko przy wpłacie opłaty przekształceniowej przed 29 lutego 2020 roku. Jeśli jednak tę datę przegapimy, trzeba będzie płacić wcześniej wyliczoną roczną opłatę przez 20 kolejnych lat.

Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiEmerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News