Użytkowanie wieczyste
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 16 Grudnia 2019

Do końca lutego musisz mieć zaświadczenie. Inaczej nici z ulgi

Użytkowanie wieczyste ulega sukcesywnej likwidacji. Za sprawą bonifikat mieszkańcy będą mieli możliwość wykupienia gruntów w bardzo niskich cenach. “Na niezbędne do tego zaświadczenie czekają setki tysięcy osób, a ważny termin mija 29 lutego 2020 roku” - informuje Next.gazeta.pl.

Użytkowanie wieczyste jest likwidowane

Użytkowanie wieczyste ulega sukcesywnej likwidacji. Do końca roku właściciele mieszkań powinni dostać zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Urzędy gmin lub starostowie - w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa - są odpowiedzialni za ich wystawienie. Zaświadczenie jest konieczne, żeby dostać bonifikatę pozwalającą wykupienie gruntu za małą kwotę pieniędzy. Termin mija 29 lutego 2020 roku, więc czasu nie jest dużo.

Opieszałość urzędów

Setki tysięcy osób wciąż czekają na zaświadczenie. Jak informował ostatnio portal Next.gazeta.pl za Money.pl, jak dotąd w stolicy wydano ich 161 tys. W Warszawie jest jednak aż 448 tys. użytkowników wieczystych i dużo wskazuje na to, że nie wszystkim im będzie dane otrzymać dokument w odpowiednim terminie.

Stolica nie jest odosobniona, gdyż podobnie wygląda to w innych miastach w kraju, choć w mniejszej skali. Wiele osób może mieć zatem problem, z tego względu, że termin w sprawie bonifikat nie ma zostać przedłużony. Urzędnicy twierdzą jednak, że opóźnienia nie będą miały wpływu na bonifikaty.

Urzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiUrzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiCzytaj dalej

Możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Na początku stycznia 2019 roku 2,5 mln Polaków zostało właścicielami gruntów, na których znajdują się ich mieszkania. “Ostatnim krokiem w kwestii przekształcenia jest uiszczenie opłaty, która będzie ostatecznym rozliczeniem się z samorządami miejskimi ws. użytkowania wieczystego” - informuje Next.gazeta.pl.

Może ona wynosić nawet kilkaset złotych, w zależności od wysokości bonifikat. “W Warszawie wynosi ona 98 proc., dla porównania we Wrocławiu 90 proc., natomiast grunty należące do Skarbu Państwa można wykupić z 60 proc. bonifikatą. Wojewodowie mają jednak prawo je podwyższyć” - pisze portal.

Jednorazowe wprowadzenie opłat będzie owocowało zaoszczędzeniem nawet kilkudziesięciu złotyk, jednak wszystko zależy od wysokości stawek. Kluczowa jest jednak zapłata do 29 lutego przyszłego roku, aby otrzymać bonifikatę. Gdy uiści się opłatę, wówczas trzeba złożyć wniosek w sądzie wieczystoksięgowym w sprawie likwidacji roszczeń, które wynikają z użytkowania wieczystego. “Warto przypomnieć, że bonifikata będzie z roku na rok niższa o 10 proc., więc najlepiej skorzystać z wykupu na początku przyszłego roku” - przypomina Next.gazeta.pl.

Bardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćBardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News