Użytkowanie wieczyste w Warszawie masowo zmieniane we własność
wikimedia.org/MateuszEs
Autor Przemysław Terlecki - 16 Września 2019

Masowo zmieniają użytkowanie wieczyste we własność. Tysiące zaświadczeń w samej stolicy

Użytkowanie wieczyste masowo zmieniane w prawo własności. Taka sytuacja ma miejsce w Warszawie. Władze stolicy wydały już dziesiątki tysięcy zaświadczeń, które trafiły do mieszkańców stolicy.

Użytkowanie wieczyste w Warszawie wciąż występuje bardzo często. Stolica Polski ma największy odsetek użytkowników wieczystych spośród wszystkich miast Polski. Mowa bowiem o 450 tys, osób, które w ten sposób użytkują lokale w mieście stołecznym.

Dlatego też miasto szybko przystąpiło do wydawania zaświadczeń, które przekształcały użytkowanie wieczyste w prawo własności. Do 12 września takowe zaświadczenia trafiły do 72 264 osób. A ich liczba sukcesywnie rośnie.

Użytkowanie wieczyste masowo zamieniane na własność

- Kolejne, już trzykrotne nowelizacje przepisów wiązały się m.in. z koniecznością powtórnej weryfikacji nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym pod kątem sposobu ich zabudowy. Co miało wpływ na proces wydawania zaświadczeń w stolicy. Uchwaliliśmy bardzo korzystne, 98-proc. bonifikaty dla mieszkańców i chcemy by mogli z nich jak najszybciej skorzystać. Podejmujemy wszelkie niezbędne czynności w tym zakresie - mówi Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Z początku możliwości przekształcenia podlegały tylko grunty, na których znajdowały się budynki mieszkalne. Ostatnia nowelizacja pozwoliła jednak na przekształcanie użytkowania wieczystego na własność w przypadku tzw. nieruchomości mieszane. Działo się to jednak, jak donosi portal Warszawanonstop, "po ustaleniu czy ich powierzchnia użytkowa nie przekracza 30% powierzchni użytkowej wszystkich budynków położonych na gruncie".

Ostatnie przekształcenia, które zaczęły się z dniem 1 stycznia 2019 roku. Nowy właściciel gruntów czy lokali musi jednak uiścić opłatę na rzecz dotychczasowego właściciela. Ta jest wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Taka opłata wnoszona jest przez 20 lat.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News