Utonięcia w Polsce
Flickr.com Ministry of Foreign Affairs
Autor Konrad Karpiuk - 1 Lipca 2020

Tragiczny bilans wakacji rośnie. I wcale nie chodzi o koronawirusa

Utonięcia to prawdziwa plaga zbiorników wodnych, tylko od 1 kwietnia w polskich wodach utonęło 208 osób. Ratownicy zwracają uwagę, że wielu turystów nie stosuje się do ostrzeżeń.

Jak uniknąć utonięcia? Ratownik mówi o najczęstszych błędach

Utonięcia często spowodowane są lekkomyślnością kąpiących się turystów, którzy nie stosują się do ostrzeżeń, czy też wchodzą do wody pod wpływem alkoholu. Ratownik WOPR Dominik Dunajczan w wywiadzie Onetem powiedział więcej na temat niebezpiecznych zachowań turystów. - Nie chcę oceniać, czy to głupota, czy zwykła bezmyślność. Jednak podstawą powinno być stosowanie się do zaleceń, zwracanie uwagi na ostrzeżenia. Jeżeli w danym miejscu jest tabliczka "zakaz kąpieli", to bezwzględnie nie wchodzimy do wody. Przecież ona nie została postawiona ot tak sobie - powiedział ratownik w rozmowie z Onetem.

Sytuacji, w których turyści podejmują niepotrzebne ryzyko, jest wiele. Jeszcze we wtorek na jeziorze Czorsztyńskim wywrócił się kajak z czterema osobami. Udało je się uratować dzięki szybkiej reakcji ratowników i policji. Co istotne, nikt nie miał na sobie kamizelek ratunkowych, który mógłby ich uchronić przed utonięciem w razie podobnej sytuacji.

NBP potwierdziło informację, która zszokuje wielu Polaków. Będzie nowy pieniądzNBP potwierdziło informację, która zszokuje wielu Polaków. Będzie nowy pieniądzCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Właśnie się dowiedzieliśmy. Już pewne: zapadła decyzja ws. przywracania obostrzeń
2. Niemcy mają wielkie powody do obaw. Nikt nie spodziewał się aż takiej katastrofy
3. Dwuletnie dziecko leżało bez oznak życia w nagrzanym aucie. W ostatniej chwili udało się je uratować

Ratownik przypomina o ważnych zasadach na kąpieliskach

Jak mówi sam ratownik, przyczyny niebezpiecznych sytuacji są różne. Zdarza się, że jest to spożycie alkoholu, brak kapoku, niewłaściwe użycie sprzętu wodnego, czy skoki do wody, które mogą skończyć się kalectwem, lub śmiercią. W rozmowie z Onetem przypomniał o kilku zasadach, o których trzeba pamiętać, wypoczywając nad wodą.

Powinniśmy się kąpać tylko w odpowiednio oznakowanych miejscach pilnowanych przez ratowników lub policję wodną. Nie powinniśmy skakać do wody w nieznanych miejscach, pamiętajmy, aby uprzednio sprawdzić dno. Do wody nie wbiegajmy ani rozgrzani, ani po posiłku, a już pod żadnym pozorem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W przypadku używania roweru wodnego lub kajaku korzystajmy z kamizelek ratunkowych. Jeśli nasze dzieci są w wodzie, nie spuszczajmy ich z oka, nawet jeśli potrafią pływać.

Wesela doprowadzają do zakażeń coraz więcej Polaków. Rząd już zapowiada odpowiednie krokiWesela doprowadzają do zakażeń coraz więcej Polaków. Rząd już zapowiada odpowiednie krokiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już wiadomo, jak będzie wyglądał nowy rok szkolny. Uczniowie, przygotujcie się
  2. Kobieta otworzyła drzwi nieznajomemu, który chciał wręczyć jej kwiaty. Chwilę później zaczął się prawdziwy horror
  3. Żona prezydenta ma koronawirusa. Za oceanem wirus szaleje. Niepokojące wieści ze świata
  4. PKO BP wprowadza nową funkcję przy robieniu przelewów. Możesz się porządnie zdziwić
  5. Minister ogłasza program Maluch Plus, do rozdania 450 mln zł. Znamy już datę składania wniosków
  6. Nagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepów
  7. Najpierw Lara Gessler, teraz jej partner. Pokazał zdjęcie zupełnie bez żadnych ubrań, tak świętują przeprowadzkę

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News