Ustawa Dezubekizacyjna
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 11 Października 2019

Byli esbecy wciąż z bardzo wysokimi świadczeniami. Ustawa mocno dziurawa

Ustawa dezubekizacyjna obniżająca świadczenia wypłacane z MSWiA ominęła funkcjonariuszy, którzy nie przeszli weryfikacji na początku lat 90. Ich świadczenia mogą być za wysokie, ze względu na to, że odeszli ze służb.

Ustawa dezubekizacyjna nie objęła wszystkich SB-ków

Ustawa dezubekizacyjna ominęła część funkcjonariuszy SB. “Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że obniżka świadczeń nie objęła osób, które przeszły weryfikacji i trafiły do ZUS-u, nie posiadając prawa do mundurowej emerytury. Dla nich lata, które spędzili w SB są wliczane do emerytury jako okresy składkowe. Czas ten zostaje wzięty pod uwagę przy liczeniu kapitału początkowego.

Damian Sucholewski, adwokat specjalizujący się w sprawach mundurowych, w wypowiedzi dla “DGP” przyznał: “Faktycznie, ci, którzy nie zdecydowali się na przejście przez komisję weryfikacyjną, obecnie są w lepszej sytuacji finansowej niż funkcjonariusze, którzy przeszli weryfikację”.

Ustawa wymaga zmian

Zdzisław Czarnecki, prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP powiedział dziennikowi, że ustawa dezubekizacyjna: “Uderza nie w byłych funkcjonariuszy PRL, którzy zostali skompromitowani, lecz w te osoby, które większość swojego życia zawodowego poświęciły III RP”. Tak samo przyznaje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS: “Ustawa emerytalna nie zawiera regulacji, w myśl których okresy służby na rzecz totalitarnego państwa powinny być liczone przy ustalaniu wysokości świadczeń w inny sposób aniżeli pozostałe okresy składkowe”. Zdaniem obu panów ustawa wymaga zmian.

500 plus będzie powoli wygaszane. Wiele osób pożegna się ze świadczeniem500 plus będzie powoli wygaszane. Wiele osób pożegna się ze świadczeniemCzytaj dalej

Liczne odwołania

W 2017 roku ustawa dezubekizacyjna weszła w życie i jej założeniem było, aby emerytury i renty byłych funkcjonariuszy strzegących bezpieczeństwa w PRL-u, nie mogły przewyższać przeciętnego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Rozporządzenie objęło przeszło 38 tys. byłych funkcjonariuszy, a odwołanie do MSWiA wniosło aż 4,6 tys.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Gwiazda TVN ma raka, pokazała leki za 600 zł. ”To nie my jesteśmy chorzy, a kraj, w którym żyjemy”
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News