Ustawa aborcyjna może się zmienić. Rząd musi jednak najpierw zapoznać się z uzasadnieniem wyroku TK
Jakub Kaminski/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 29 Stycznia 2021

Rząd odwleka prace nad ustawą aborcyjną. Suski powiedział wprost

Ustawa aborcyjna do zmiany? Zdaniem Marka Suskiego, posła PiS niekoniecznie. Jego zdaniem uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne ma swoje oparcie w Konstytucji RP. Jakiekolwiek decyzje zapadną po głębokiej analizie uzasadnienia wyroku TK.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy możliwe, że będą zmiany w ustawie aborcyjnej
  • Co Suski uważa o wyroku TK

Ustawa antyaborcyjna do zmiany

W środę 27 stycznia po godzinie 23:00, Trybunał Konstytucyjny opublikował wyrok w sprawie aborcji z 22 października ubiegłego roku wraz z obszernym uzasadnieniem.

We wspomnianym uzasadnieniu TK wskazał, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po tym jak wyrok został opublikowany ustawa antyaborcyjna z 1993 r., której jeden z przepisów zezwalał na aborcję w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Ogłoszenie wyroku wywołało kolejne protesty osób sprzeciwiających się postanowieniom TK. Zwolennicy Strajku Kobiet zebrali się na ulicach wielu polskich miast, jednak rządzący nadal uważają, że zaostrzenie zasad dotyczących zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej jest jak najbardziej potrzebne. Świadczy o tym, chociażby wypowiedź posła PiS Marka Suskiego, który był gościem “Porannej rozmowy” w RMF FM.

Ustawa antyaborcyjna może się zmienić, ale niekoniecznie

- Niekoniecznie będą prace nad zmianą ustawy antyaborcyjnej. W tej chwili nie mogę tego powiedzieć. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma bardzo bogate uzasadnienie - powiedział Suski w rozmowie w RMF FM.

Polityk nawiązał także do zarzutów dotyczących tego, że opublikowanie wyroku TK właśnie teraz wynika z chęci odwrócenia uwagi Polaków od aktualnych utrudnień związanych z przeprowadzonymi szczepieniami przeciwko COVID-19.

- Wygodne dla opozycji jest wmawianie ludziom narracji, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest związany z zasłanianiem jakichś wydarzeń. Trybunał jest instytucją niezależną. Mówienie, że steruje nim jedna osoba jest nieprawdziwe - tłumaczył poseł. - Cykl pracy Trybunału Konstytucyjnego nie jest związany, z tym co jest ewentualnie na scenie politycznej - dodał.

Suski utrzymywał też, że decyzja TK jest jak najbardziej słuszna i zgodna z konstytucją. Nie wiadomo jeszcze, czy ustawa antyaborcyjna będzie zmieniana, ponieważ “dopiero po głębokiej analizie i wyciągnięciu wniosków będzie decyzja, co dalej”, przekazał Suski.

Jednocześnie poinformował, że “został powołany zespół i w sytuacjach wad letalnych na przykład w przypadku płodu bezczaszkowego, który nie może żyć poza organizmem matki, powinna być możliwość dokonania wyboru przez kobietę". Co więcej, Marek Suski podkreślił, że pomysł ten znalazł się w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, dlatego też prace nad wprowadzeniem takich właśnie zmian będą prowadzone.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News