Ustawa wprowadza zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach
3282700 / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Stycznia 2020

Cyrki w końcu bez zwierząt. Do Sejmu wraca głośna ustawa

Ustawa o ochronie zwierząt wraca do Sejmu. Naniesione poprawki przewidują czipowanie psów, emerytury dla mundurowych psów i koni, a przede wszystkim - zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Ustawa o ochronie zwierząt z poprawkami

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt została złożona przez Katarzynę Piekarską, posłankę Platformy Obywatelskiej i przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Poprawki wprowadzają m.in. obowiązek czipowania psów. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć i zidentyfikować zagubione zwierzę.

Ustawa wprowadza także emeryturę dla mundurowych psów i koni. Takie zwierzęta służą całe życie i wykonują kawał dobrej roboty. Zasługują na najlepsze warunki. “To od dawna postulowana zmiana, która zakłada m.in. bezpłatną opiekę weterynaryjną, dodatek do wyżywienia oraz umieszczenie zwierząt w specjalnych schroniskach” - czytamy.

Ustawa wprowadza “cyrk bez zwierząt”

Jednak najważniejszą zmianą, jaką wprowadza ustawa, jest cyrk bez zwierząt. “Cyrki ze zwierzętami to niestety nadal codzienność w Polsce. Tymczasem w wielu takich miejscach dochodzi do znęcania się nad zwierzętami, także dlatego, że nie da się im zapewnić warunków adekwatnych do potrzeb” - pisze “DGP”.

Podczas konferencji prasowej mecenas Katarzyna Topczewska, pełnomocniczka Fundacji Viva stwierdziła, że całkowita likwidacja cyrków ze zwierzętami to jedyne wyjście, aby ukrócić ich cierpienia.

Ustawa to szansa na poprawę życia zwierząt

Takie samo zdanie na ten temat ma Katarzyna Piekarska. Zdaniem posłanki pora skończyć z tym procederem. - Dzisiaj ludzie już nie chcą oglądać cierpiących zwierząt. To postulat, który nie budzi wątpliwości. Badania opinii publicznej pokazują, że ponad 80 proc. ludzi uważa, iż zwierzęta nie powinny występować w cyrkach - mówi na łamach “DGP” posłanka Platformy.

Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie będą trafiać zwierzęta cyrkowe. Z informacji “DGP” wynika, że posłanka Piekarska złożyła interpelację do ministra klimatu i dostała odpowiedź od Małgorzaty Golińskiej dotyczącą budowy azylu dla zwierząt. Parlamentarzyści będą pracować nad tym projektem w marcu tego roku.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News