Ustawa o pomocy publicznej uchwalona
flickr
Autor Maria Glinka - 28 Maja 2020

W Sejmie przeszła bardzo ważna ustawa. W ostatniej chwili wprowadzono niezwykle istotną poprawkę

Ustawa o pomocy publicznej dla firm została uchwalona przez Sejm. Nowy akt prawny ma gwarantować płynność przedsiębiorcy w czasie przeprowadzania sprawnej likwidacji spółki lub gdy będzie opracowywał plan jej restrukturyzacji. Jednak pomoc finansowa w ramach nowej ustawy nie jest skierowana do wszystkich.

Ważna ustawa uchwalona przez Sejm

Ustawa przyjęta dzisiaj przez Sejm ma na celu ułatwienie restrukturyzacji. Jeden z posłów PiS Krzysztof Tchórzewski przyznał, że jest to dokument o charakterze systemowym, a nie doraźnym na czas pandemii. Zdaniem obozu rządzącego przedsiębiorcy od dawna czekali na tego typu przepisy.

"Ustawa daje duże możliwości ratowania, wsparcia restrukturyzacyjnego i restrukturyzacji przedsiębiorstw w formie pomocy publicznej" - wyznał Tchórzewski. Limit wydatków ma wynosić 1,2 mld zł na okres 10 lat, co oznacza, że rocznie na pomoc publiczną dla przedsiębiorców zostanie przekazane 120 mln zł – podaje Puls Biznesu.

Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Co zakłada nowa ustawa?

Ministerstwo Rozwoju oznajmiło, że nowa ustawa zapewni przedsiębiorcom płynność w momencie, gdy będą opracowywali plan restrukturyzacji lub zdecydują się na przeprowadzenie sprawnej likwidacji firmy. Ustawa zawiera także wariant optymistyczny, dzięki któremu właściciel spółki będzie musiał jedynie złożyć oświadczenie i opłacić pożyczki jeśli sytuacja przedsiębiorstwa poprawi się na tyle, że będzie w stanie utrzymać się na rynku.

Drugi rodzaj wsparcia w ramach ustawy to pomoc tymczasowa, przyznawana na 18 miesięcy. Wysokość zapomogi będzie uzależniona od konkretnej sytuacji danego przedsiębiorcy – tak samo jak przy pożyczkach. Wsparcie na czas określony ma być skierowane do tych właścicieli, którzy nie są w stanie samodzielnie dokonać restrukturyzacji, a potrzebują płynności finansowej, by zakończyć cały proces z sukcesem. Ten rodzaj pomocy ma przysługiwać jedynie mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom.

Marki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśMarki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśCzytaj dalej

Trzeci typ wsparcia to pomoc na restrukturyzację dla przedsiębiorców, którzy już opracowali jej plan, ale nie udźwignęliby tego przedsięwzięcia finansowo. Dzięki środkom, o które będą mogli się starać na mocy nowej ustawy, uda się sfinansować taki plan.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Krystyna Pawłowicz w nocy opublikowała dziwne zdjęcia. Co jej się stało?

Pomoc pieniężna, ale nie dla wszystkich

W ostatniej chwili Sejm uchwalił poprawkę zgłoszoną przez posła Lewicy Adriana Zandberga, która wprowadziła maksymalną wysokość wynagrodzenia miesięcznego osób, o których jest mowa w ustawie. Chodzi o: kierowników, w szczególności dyrektorów, prezesów, tymczasowych kierowników, zarządców komisarycznych i osób zarządzających na podstawie umów cywilnoprawnych; zastępców kierowników, w szczególności zastępców dyrektorów i wiceprezesów; członków organów zarządzających, w szczególności członków zarządów; głównych księgowych; członków organów nadzorczych.

NBP wypuścił nowe monety. Różnią się diametralnie od tych, które mamy w portfelachNBP wypuścił nowe monety. Różnią się diametralnie od tych, które mamy w portfelachCzytaj dalej

Zgodnie z zapisami maksymalna wysokość ich miesięcznego wynagrodzenia nie może przewyższać 400 proc. przeciętnej pensji w skali miesiąca z poprzedniego kwartału (zgodnie z obwieszczeniem GUS). Ten próg nie może zostać przekroczony od momentu zaakceptowania wniosku o wsparcie aż do dnia, w którym upłynie rok od udzielenia pomocy.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 426 posłów, 3 było przeciwko, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje kierowca autobusu, który uderzył w drzewo
  2. Rak, który występuje coraz częściej. "Można mówić o eksplozji zachorowań"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Znów można jeździć na zorganizowane wycieczki w grupach. Jest nowe rozporządzenie rządu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News