Ustawa deweloperska i jej omijanie może pokrzyżować plany
flickr.com
Autor Komunikaty prasowe - 21 Grudnia 2019

Zapłacisz za mieszkanie, zostaniesz z niczym. Nie pomoże ci nawet prawo

Ustawa deweloperska, wprowadzająca obowiązek zakładania nowym inwestycjom budowlanym tzw. rachunków powierniczych, jest nagminnie omijana przez deweloperów - informuje gazeta.pl. Rachunki powiernicze to gwarancja ochrony środków, które klienci wpłacają na konta deweloperów - ich wprowadzenie jest zatem niezwykle istotna kwestią.

Ustawa deweloperska łatwa do ominięcia

Ustawa deweloperska miała chronić nabywców nowobudowanych nieruchomości. Zgodnie z definicją portalu infor.pl, zasadnicza rola tej ustawy to pomoc dla klientów firm deweloperskich w uporaniu się z formalnościomi związanymi z kupnem mieszkania.

Jak informuje gazeta.pl, deweloperzy bez problemu znajdują sposoby na ominięcie przepisów - wystarczy nie założyć nowym inwestycjom rachunków powierniczych. W takiej sytuacji nabywca może stracić nawet 100 proc. zainwestowanych środków finansowych. Mimo, iż przepisy weszły w życie w 2012 roku, wciąż istnieje problem ze skutecznym egzekwowaniem zapisów ustawy.

Mało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli czeka cię wysoki mandatMało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli czeka cię wysoki mandatCzytaj dalej

Rachunek powierniczy sposobem ochrony interesów nabywcy nieruchomości

Jak informuje portal infor.pl, istnieją dwa typy rachunków (funduszy) powierniczych - otwarte i zamknięte. W przypadku otwartego, deweloper może korzystać ze zdeponowanych w nim środków w trakcie realizowania inwestycji, zaś z rachunku zamkniętego wypłata środków następuje dopiero po zakończeniu budowy i przeniesieniu na nabywcę prawa własności. Czyli budowę firma finansuje za pomocą środków własnych lub kapitału obcego (np. kredytu). Problem jest jednak taki, że bardzo często deweloperzy w ogóle nie zakładają takich rachunków.

A brak rachunku powierniczego może okazać się bardzo problematyczny (zwłaszcza dla klientów), ponieważ w przypadku upadku dewelopera klient nie otrzyma zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Nie ma on również gwarancji, że ze środków, które przekazał firmie, faktycznie budowane jest jego mieszkanie.

Istotne jest również to, że banki nie są skore do udzielania kredytów na inwestycje, nie posiadające rachunków powierniczych. A to często znacznie wydłuża lub całkowicie paraliżuje przedsięwzięcia budowlane. Rachunki powiernicze są więc bardzo istotnym elementem zabezpieczającym środki finansowe klientów deweloperów i trzeba się domagać, aby były ustanawiane zgodnie z obowiązujacym prawem.

Święta z Święta z "niespodzianką". 6,5 mln Polaków będzie miało przykry problemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poszukiwana osoba, która wyrzuciła ciężarną suczkę z samochodu. "Zaczęły się świąteczne porządki"
  2. Nad Pawłem Królikowskim czuwa żona. Choroba pierwszy raz dała o sobie znać już lata temu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News