fot. flickr.com
Autor Kasper Starużyk - 4 Czerwca 2019

Ekspert nie wątpi. Wojna handlowa USA z Chinami to droga do światowej recesji

USA i Chiny od dłuższego czasu pozostają w stanie konfliktu. Waszyngton przygotowuje się nawet do ostrej wojny handlowej z Pekinem. Niestety, czkawką odbić może się to całemu światu. Tak przynajmniej twierdzi ekspert w dziedzinie ekonomii, Nouriel Roubini, który na początku wieku przewidział kryzys gospodarczy z 2007 roku.

USA i Chiny powoli zmierzają do otwartej wojny handlowej. Choć wydawałoby się, że sprawa dotyczy tylko tych dwóch krajów, nie można tak myśleć. Kiedy bowiem dwie największe gospodarki świata biorą się za łby, nic dobrego nie może z tego wyniknąć. Ostrzega przed tym Nouriel Roubini, który w konflikcie handlowym na linii Waszyngton - Pekin widzi początek wielkiej recesji gospodarczej, która dotknąć ma cały świat.

Styl działań amerykańskiej administracji najbardziej mnie niepokoi: są zbyt agresywne, dużo w nich protekcjonistycznego tonu. Trzeba stawić czoło Chinom, ale w inny sposób. Czy w podobnie twardy sposób jak Reagan postąpił z Japonią, która w latach 80. zaczęła swoimi towarami zalewać amerykański rynek? Waszyngton zdecydował się wtedy pójść na wojnę z Tokio, jednak - proszę pamiętać - trwała zimna wojna ze Związkiem Radzieckim. Stosunki między USA i Japonią były trudne, ale to nadal byli sojusznicy, którzy ze sobą współpracowali - komentuje ekspert w rozmowe z dziennikarzem DGP.

Zalewska ogłosiła, że reforma edukacji jest zamknięta, a za problemy odpowiada ktoś innyZalewska ogłosiła, że reforma edukacji jest zamknięta, a za problemy odpowiada ktoś innyCzytaj dalej

USA i Chiny powinny spuścić z tonu

Zdaniem Roubiniego Amerykanie i Chińczycy powinni spuścić z tonu, bo w innym razie konflikt, który prowadzą dwa kraje, swoimi efektami "obdaruje" cały świat. Ekspert podkreśla, że w najgorszym wypadku grozi nam powtórka z 2007 roku, kiedy doszło do globalnego kryzysu gospodarczego.

Biorąc pod uwagę obecną skalę konfliktu, nie mówiłbym jeszcze o katastrofie, ale w przypadku najgorszego scenariusza istnieje ryzyko globalnego krachu gospodarczego. Otwarta, wszechogarniająca wojna między USA i Chinami w sprawach handlu, inwestycji i technologii może doprowadzić do światowej recesji - ostrzega ekspert.

Choć Roubini w wywiadzie dla DGP podkreśla, że sytuacja nie wygląda dobrze, bo "Trump idzie na agresywne starcie z Pekinem" to w zasadzie nie wszystko stracone. Ekspert uważa, że kompromis wciąż jest możliwy, ponieważ obie strony zdają sobie sprawę, jakie konsekwencje może mieć ten konflikt.

Teraz, po wielu miesiącach negocjacji, sytuacja zaogniła się, bo prezydent Donald Trump zdecydował się na agresywne starcie z Pekinem. Ale uważam, że kompromis jest możliwy, bo ten konflikt - o czym wiedzą obie strony - może wywołać kolejne gwałtowne załamanie się światowych rynków finansowych - podsumowuje Nouriel Roubini.

Wyciekła oferta zabójstwa. 100 tysięcy złotych za morderstwo Zbigniewa ZiobryWyciekła oferta zabójstwa. 100 tysięcy złotych za morderstwo Zbigniewa ZiobryCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
2. Zelmer będzie wycofany z rynku
3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4. Kwaśniewski ostro o obecnym prezydencie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News