USA znalazło sposób na śledzenie ruchów obywateli podczas pandemii
pixabay/iXimus
Autor Radosław Święcki - 30 Marca 2020

USA znalazło genialny pomysł na walkę z epidemią. Czy dzięki niemu uda im się zakończyć zarażanie?

Władze USA znalazły sposób na to, jak śledzić ruchy obywateli w okresie pandemii koronawirusa, a jednocześnie nie narazić się na krytykę telekomów – informuje Wall Street Journal.

Oryginalny pomysł USA

Władze USA zamierzają śledzić poczynania obywateli używając danych pochodzących z systemów reklamowych.

- Akcją poprzez Centra Kontroli i Prewencji Chorób steruje Departament Zdrowia i Opieki Społecznej. W tej chwili objętych dozorem jest ponad 500 miast – informuje za Wall Street Journal serwis dobreprogramy.pl.

System – jak podaje amerykański dziennik – ma być o tyle etyczny, że nie naraża pojedynczych obywateli na utratę prywatności. W przeciwieństwie do danych pobieranych z BTS-ów, identyfikatory reklamowe są anonimizowane, a ich administratorzy mogą co najwyżej ustalić, czy w danym miejscu nie znajduje się zbyt wielu ludzi.

Gotówki możesz w ogóle nie wypłacić. Ogromny problem z walutamiGotówki możesz w ogóle nie wypłacić. Ogromny problem z walutamiCzytaj dalej

Według WSJ, to właśnie identyfikatory reklamowe pozwoliły przeprowadzić służbom interwencję, gdy w nowojorskim parku nagle pojawiło się kilkaset osób. Nie poznano żadnych danych pojedynczych ludzi, ale dowiedziano się o skupisku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Tragedia pielęgniarki z Warszawy. Robiła testy na wirusa, gdy dowiedziała się, że dobytek jej życia został doszczętnie zniszczony

Choć wiele państw wykorzystuje dane mobilne do śledzenia ruchów obywateli, pomysł Amerykanów z użyciem w tym celu reklam jest szczególny. Włochy, Niemcy czy Austria przyznają, że czerpią informacje wprost od operatorów, choć zarzekają przy tym, że nie naruszają prywatności pojedynczych osób.

Dziennik przywołuje w tym kontekście słowa Edwarda Snowdena, który przed kilkoma dniami stwierdził, że o ile epidemia koronawirusa prędzej czy później ustąpi, o tyle zbudowane pod jej pretekstem systemy telemetryczne – niekoniecznie.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w USA przekroczyła ponad 120 tys. Dotychczas (stan na 28 marca) na wirusa zmarło ponad 2 tys. osób.

Najwięcej zgonów odnotowano w stanie Nowy Jork. Duże ogniska choroby występują też w stanie Waszyngton, Kalifornia, Michigan, Luizjana i New Jersey.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Pielęgniarka walcząca z koronawirusem straciła dom. Była na dyżurze, kiedy wybuchł pożar
  3. Przełomowy prototyp respiratora. Zamiast kilkudziesięciu tysięcy będzie kosztował kilkaset złotych
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Zdjęcie wnętrza samolotu przewożącego chorych na koronawirusa trafiły do sieci. Aż ciarki przechodzą
Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. "Może być nie do utrzymania"Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News