Urząd Skarbowy zajmie Ci samochód
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 5 Listopada 2020

Masz długi większe niż 5 tys. złotych? Urząd Skarbowy będzie mógł zająć ci samochód lub towar

Skarbówka będzie mogła zająć samochód lub towar osobom, których zaległości finansowe przekraczają 5 tysięcy złotych. Zatrzymanie będzie mogło potrwać nawet do 36 godzin.

Administracja Skarbowa ma w rękach nowe narzędzie. Podatnikom, którzy mają długi na kwotę wyższą niż 5 tysięcy złotych, urzędnicy będą mogli zająć samochód lub towar. Nawet na 36 godzin. Specjaliści obawiają się nadużyć w tym zakresie.

Urząd Skarbowy zajmie auto za długi?

Jak wskazuje portal Interia Biznes, takie propozycje znalazły się w projekcie nowelizującym ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt nie został do tej pory poddany społecznym konsultacjom. Co zawiera projektowana nowela?

Jak wskazano w dokumencie, KAS zyskałaby zupełnie nowe narzędzia do egzekwowania podatków, szczególnie tych zaległych. Jednym z nowych elementów, które miałaby wprowadzać nowela, byłoby tymczasowe zajęcie ruchomości. Co prawda takie przepisy już funkcjonują, jednak aby móc z nich skorzystać i tymczasowo zając np. samochód, muszą zostać spełnione rygorystyczne warunki. Po zmianach urzędnikom będzie łatwiej.

Zwrot akcji w sprawie waloryzacji. Seniorzy mają powody do radościZwrot akcji w sprawie waloryzacji. Seniorzy mają powody do radościCzytaj dalej

Zmiany w uprawnieniach urzędów skarbowych

Jak wskazuje Interia, nowe rozwiązanie pod nazwą tymczasowego zajęcia nieruchomości ma zostać wprowadzone do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zostanie ono tak doprecyzowane, że obejmie dłużników, których zaległości podatkowe wynoszą co najmniej 5 tys. zł.

Co zmienia nowelizacja? Interia wskazuje, że istnieją już podobne przepisy, jednak są one stosowane w przypadku przyszłych zobowiązań. To znaczy, że urzędnicy do tej pory mogli zajmować ruchomości, jeżeli podatnik nie miał zadłużenia w skarbówce, ale istniało prawdopodobieństwo, że nie opłaci nadchodzących zobowiązań, bo np. ma zaległości u innych wierzycieli albo wyprzedaje majątek.

Kto będzie mógł zając ruchomość? W myśl nowelizacji, tymczasowego zajęcia będzie mógł dokonać funkcjonariusz, który w trakcie prowadzonej kontroli ustali, że wobec kontrolowanego już jest prowadzona egzekucja komornicza i kontrolowany jest dłużnikiem.

Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakaneWystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakaneCzytaj dalej

Łatwiej o całkowitą stratę auta

Kontrolujący, który dokona tymczasowego zajęcia, niezwłocznie po tym musi przedstawić organowi prowadzącemu postępowanie egzekucyjne protokół. Naczelnik urzędu skarbowego w ciągu 36 godzin dokona weryfikacji przesłanek tymczasowego zajęcia. Jeżeli uzna on je za słuszne, to zajęcie tymczasowe może przekształcić się w zwykłe. Oznacza to, że organ egzekucyjne będzie mógł sprzedać zajęte ruchomości: samochód, towar, czy maszyny.

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Abp Gądecki znów w niespodziewanych słowach. "Niemal każdy serial na Netflixie zawiera promocję homoseksualizmu"
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Interia informuje jak uniknąć zajęcia: "Projekt zakłada, że podatnik będzie mógł uniknąć tymczasowego zajęcia jego ruchomości, jeśli pokaże dowody potwierdzające, że zapłacił dług, albo skorzystał z umorzenia, zobowiązanie się przedawniło, termin wykonania obowiązku został odroczony, należność została rozłożona na raty, zobowiązanie dotyczy innej osoby. Ponadto kontrolujący odstąpi od tymczasowego zajęcia, jeśli ujawniona ruchomość będzie podlegać wyłączeniu lub zwolnieniu z egzekucji w okolicznościach wskazanych w ustawie" - wskazano w artykule.

Specjaliści boją się nadużyć

– Tymczasowe zajęcie mienia ruchomego jest charakterystyczne dla postępowań o charakterze represyjnym. Takie regulacje są już w kodeksie postępowania karnego (art. 295) oraz w kodeksie karnym skarbowym (art. 132a) – komentuje w Interii Małgorzata Sękul, doradca podatkowy i menedżer w zespole postępowań podatkowych i sądowych EY.

Premier deklaruje obecność na Marszu Niepodległości. Stawia jednak jeden warunekPremier deklaruje obecność na Marszu Niepodległości. Stawia jednak jeden warunekCzytaj dalej

Eksperci tłumaczą, że tymczasowe zajęcie będzie kładło się bladym cieniem na firmach, które będą obawiały się zamrożenia działalności, a co za tym idzie kar umownych.

- Towar i np. samochód będą "zamrożone" na skutek decyzji inspektora co najmniej przez 36 godzin, a z tej decyzji nikomu nie będzie musiał się on tłumaczyć. Obawiam się też, że niektórzy inspektorzy będą wywierali presję na przedsiębiorców, dając im do zrozumienia, że mogą "zamrozić" firmę na 36 godzin, co spowoduje np. brak realizacji zamówień i uruchomienie kar umownych – wskazuje w Interii Przemysław D. Antas, radca prawny i doradca podatkowy z Antas Tax & Antas Legal.

Gazprom idzie do polskiego sądu. Nie godzi się z nałożoną na niego karąGazprom idzie do polskiego sądu. Nie godzi się z nałożoną na niego karąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pożar w kamienicy. Płomienie wychodzą przez okno, zablokowana ulica
  2. Czy noszenie przyłbicy ma sens? Wyjaśniamy, na czym polegają jej wady i zalety
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Wielka gwiazda Canal+ Sport przechodzi do największej konkurencji. Kibice nie mogą uwierzyć
  7. Zawsze po wypiciu kawy zrób 1 rzecz. Efekty zdumiewają, Twoja sylwetka diametralnie się zmieni
Nie żyje 4-miesięczne dziecko, najmłodsza ofiara COVID-19. Szpital wydał ważne oświadczenieNie żyje 4-miesięczne dziecko, najmłodsza ofiara COVID-19. Szpital wydał ważne oświadczenieCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News