20.04.2011 Warszawa Urzad Skarbowy Warszawa - Mokotow fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Marca 2020

Urząd Skarbowy ujawnił PESEL posłanki. Problem może dotyczyć też ciebie

Urząd Skarbowy zaliczył niefortunną wpadkę, która może mieć poważne konsekwencje. Na przesyłce wysłanej do posłanki Joanny Augustynowskiej znalazł się jej PESEL. A to naruszenie poufności danych osobowych.

Urząd skarbowy zaliczył poważną wtopę

Taka pomyłka może mieć tragiczne skutki. Przecież numer PESEL wystarczy, aby podszyć się pod kogoś i wziąć pożyczkę czy kredyt. Sporo się teraz mówi o kradzieży danych osobowych czy tożsamości, ale kto by się spodziewał, że zagrożenie w postaci opublikowania wrażliwych danych przyjdzie za sprawą pomyłki urzędu skarbowego?

Waloryzacja rent i emerytur nie dla wszystkich. 200 tys. osób obejdzie się smakiemWaloryzacja rent i emerytur nie dla wszystkich. 200 tys. osób obejdzie się smakiemCzytaj dalej

Posłanka publikuje zdjęcie listu od urzędu skarbowego

Taka sytuacja przytrafiła się posłance Koalicji Obywatelskiej, Joannie Augustynowskiej. W poniedziałek na Twitterze polityk opublikowała zdjęcie przesyłki, którą otrzymała od urzędu skarbowego. W okienku listu, gdzie normalnie widoczne jest imię, nazwisko i adres podatnika, podany został także numer PESEL posłanki.

urząd skarbowy

“Otrzymałam dzisiaj list z Urzędu Skarbowego, a tam niespodzianka: w okienku mój PESEL dostępny dla wszystkich" - pisze posłanka. I zwróciła się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych z pytaniem “co to za standardy? Teraz nawet listonosz wie ile mam lat" - napisała z przekąsem, dodając do wpisu hasztag #PanstwoZDykty.

UODO odpowiada na wpadkę urzędu skarbowego

Na odpowiedź Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie trzeba było długo czekać. “Szanowna Pani, należy uznać, że doszło do naruszenia poufności Pani danych osobowych. Nie wiemy jednak czy administrator danych lub IOD w US wie, że taka sytuacja miała miejsce. Rekomendujemy zatem w pierwszej kolejności zgłoszenie tego incydentu do US” - czytamy we wpisie UODO.

urząd skarbowy

Niestety, skoro tego typu sytuacja przytrafiła się posłance, nie możemy być pewni, że podobny incydent nas ominie. Ujawnienie numeru PESEL może za sobą nieść naprawdę nieprzyjemne konsekwencje. Wyłudzacze tylko czekają na tego typu okazję, by wziąć kredyt na nieswoje dane.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było
  2. Trzy osoby zmarły w Bytomiu na skutek zatrucia. Niebezpieczny gaz wydobywał się wadliwego pieca
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Sprawa Suntago Park of Poland trafi do prokuratury? Media: podejrzenie przestępstwa
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News