urząd skarbowy
Flickr/Tomasz Czerko
Autor Komunikaty prasowe - 30 Stycznia 2020

Wątpliwe zmiany w urzędach. Może się okazać, że trzeba będzie jechać z dokumentami na drugi koniec Polski

Już niedługo podatnik będzie mógł załatwić sprawę w dowolnym urzędzie skarbowym i nie będzie zmuszony do załatwiania spraw w jednej placówce. Takie informacje co do planów odmiejscowienia Urzędów Skarbowych przekazał wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Tomasz Słaboszowski.

Urząd online i w dowolnym miejscu w kraju

Oprócz tego wiceminister finansów miał wskazać, że resort finansów chciałby wprowadzić jak najwięcej usług, z których podatnik będzie mógł korzystać online. Ministerstwo Finansów ma obecnie intensywnie pracować nad projektem e-Urząd Skarbowy, czyli serwisem informacyjno-transakcyjnym, w którym podatnik będzie miał dostęp do informacji dotyczących swoich rozliczeń podatkowych i będzie mógł online załatwić swoje sprawy podatkowe.

- Chcemy w ten sposób zapewnić kompleksową obsługę podatnikom, a szczególnie przedsiębiorcom. Stawianie na nowoczesne technologie to obopólna korzyść. Digitalizacja urzędów pozwoli nam uwolnić zasoby kadrowe w pewnych obszarach i kierować pracowników do wykonywania zadań, które nie mogą być zrealizowane przez żaden system komputerowy, a takich w KAS nie brakuje - podkreślił.

Wprowadzenie e-Urzędu nie spowoduje likwidacji obecnych placówek skarbowych. - Jeżeli nasz klient będzie chciał iść do urzędu, to będzie mógł to zrobić w dowolnej lokalizacji. Temu będzie służyło odmiejscownienie urzędów skarbowych, czyli zniesienie właściwości miejscowej - podkreślił.

1000 zł ekstra od państwa dla emerytów. Warto się pospieszyć i złożyć dokumenty1000 zł ekstra od państwa dla emerytów. Warto się pospieszyć i złożyć dokumentyCzytaj dalej

Zmiany zaletą dla przedsiębiorców...

Na pozytywny aspekt proponowanego odmiejscowienia urzędów miał zwrócić uwagę Tomasza Siennicki, doradca podatkowy w kancelarii KNDP. - Zmiany te mogą jednak w pewnym stopniu odczuwać podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. A zwłaszcza osoby odpowiedzialne za finanse takich osób, czy to zatrudnione przez nich, czy zewnętrzne biura rachunkowe. Są bowiem sprawy, których nie da się załatwić zdalnie – zauważa ekspertw rozmowie z serwisem prawo.pl.

I jak dodaje: - Dzisiaj zasadniczo organem właściwym dla podatnika jest naczelnik urzędu, na którego obszarze działania (właściwości) podatnik ma miejsce zamieszkania albo siedzibę. Od tej zasady są przewidziane oczywiście wyjątki. Mamy też tzw. duże urzędy skarbowe, które obsługują dużych podatników. Podatnicy są jednak do nich „przypisani” również z uwzględnieniem ich miejsca siedziby.

... czy wadą?

Sceptycznie do zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów nastawieni są doradcy podatkowi. Podkreślają, że sporym kłopotem w chwili obecnej jest fakt, że trudno jeszcze w pełni powiedzieć, co ma praktyce oznaczać owo odmiejscowienie urzędów skarbowych.

Problemem może być sytuacja, w której urząd skarbowy kontroluje przedsiębiorcę z innego miasta. Obecnie odmiejscowione są urzędy celno-skarbowe, w których przypadku niczym nadzwyczajnym nie jest, że kontrola jest prowadzona przez urząd z Krakowa wobec podatnika z Warszawy. Ekspert tłumaczy, że prowadzenie postępowania w taki sposób jest na pewno droższe.

- Obsługa takiego postępowanie nie jest może nadmiernie skomplikowana, ale jednak niewątpliwie droższa. Nie da się bowiem, przynajmniej na dzień dzisiejszy, prowadzić rzetelnie takiej sprawy bez systematycznych wizyt w siedzibie organu. To wiąże się z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu. Na dzień dzisiejszy jest jeszcze taki dodatkowy problem, że siedziba organu determinuje właściwość sądu administracyjnego – przypomina ekspert KNDP.

Poprosiliśmy o komentarz rzeczniczkę szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Wciąż czekamy na odpowiedź.

Najdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachNajdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Mężczyzna umierał leżąc na ulicy. Praktycznie nikt się nie zatrzymał, aby udzielić mu pierwszej pomocy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski
Koronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiKoronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News