Świadczenie urlop
Obraz Terri Cnudde z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 31 Lipca 2020

Pieniądze na urlop 2020 nie tylko z bonu turystycznego. Wiemy skąd jeszcze można wziąć nawet 1 550,26 zł na wakacje

Świadczenie na urlop 2020 inne niż bon turystyczny? Tak! Okazuje się, że można liczyć nawet na 1500 zł dodatkowej dopłaty do wczasów. Sprawdzamy jak dostać ekstra pieniądze na wakacje. Okazuje się, że mogą skorzystać również single i osoby bezdzietne, a także emeryci.

Urlop z dodatkowym świadczeniem pieniężnym? Okazuje się, że bon turystyczny to niejedyna pomoc socjalna na jaką mogą liczyć spragnieni słońca Polacy. O sprawie nie informują masowe media, a szkoda - do wzięcia jest nawet 1500 złotych dopłaty na wakacje. To 3 razy tyle, ile wynosi bon turystyczny. Co istotne - na pieniądze mogą liczyć emeryci, osoby bezdzietne oraz single.

Świadczenie na urlop

Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa rząd zaktualizował stawki odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Pracowniczych. W 2020 roku wynosi on 1 550,26 złotych w przypadku pracowników zatrudnionych na pełen etat. Na jeszcze większe odpisy mogą liczyć etatowcy pracujący w trudnych warunkach, tutaj kwota wynosi aż 2067,01 zł.Co to oznacza? Wyżej wymienione kwoty mogą do nas powrócić w postaci dodatkowej wypłaty na wakacyjny wypoczynek. Jak skorzystać ze świadczenia? Zdradzamy szczegóły!

Seniorze, emerytura i dodatki to nie wszystko, na co możesz liczyć. 5 najważniejszych ulg i zniżek dla emerytaSeniorze, emerytura i dodatki to nie wszystko, na co możesz liczyć. 5 najważniejszych ulg i zniżek dla emerytaCzytaj dalej

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to specjalna kasa, która musi znajdować się w każdej firmie zatrudniającej ponad 20 osób na pełen etat, a także we wszystkich jednostkach samorządowych i budżetowych. Skarbonka gromadzi pieniądze z których wypłacane są "wczasy pod gruszą", czyli dodatkowe świadczenia dla pracowników udających się na urlopy. W tym roku jeden pracownik może liczyć nawet na 1550 złotych ekstra premii na wakacje, które zostaną wypłacone z kas ZFŚS. Jak dostać pieniądze? Jest to banalnie proste, należy jednak spełnić kilka warunków.

Wczasy z dopłatą

Warunki jakie należy spełnić aby otrzymać "wczasy pod gruszą" to po pierwsze umowa o pracę. Niezależny jest nasz wymiar etatu. Prawo pracy skonstruowane jest tak, że każdemu kto pracuje choć na minimalną część etatu daje prawo do pobierania pieniędzy na wakacje. Oczywiście im mniejszy wymiar czasu pracy, tym mniej do uszczknięcia ze skarbca ZFŚS. Na pełną wypłatę w wysokości 1 550,26 zł mogą liczyć zatrudnieni na pełnym etacie. 3/4 etatu to kwota 1162,60 zł, pół etatu z kolei daje kwotę 775,13 zł. Dla mniejszych lub niestandardowych wymiarów czasu pracy kwota obliczana jest proporcjonalnie, gdzie 1550,26 zł stanowi 100 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już niedługo, wielkie kontrole w domach Polaków. Udział będzie obowiązkowy
2. Niemcy mają wielkie powody do obaw. Nikt nie spodziewał się aż takiej katastrofy
3. Monika Kurska miała napisać książkę po rozwodzie o Jacku Kurskim? Co stało się ostatecznie?

Na jeszcze większe finansowanie mogą liczyć osoby posiadające w umowie zapis o pracy w trudnych warunkach. Tutaj pełen etat wyceniono na aż 2067,01 zł dopłaty do urlopu. Pół etatu to 1550,26 zł dodatkowego świadczenia. Sposób obliczania dla pozostałych form czasu pracy również jest obliczany proporcjonalnie, gdzie cały etat stanowi 100 proc.

14 dni świadczenia

Aby otrzymać pieniądze nie ma znaczenia jaki jest nasz staż pracy, stanowisko czy kwalifikacje. Ponadto - na refundację wakacji mogą liczyć także emeryci i renciści, którzy pracowali kiedyś w danej firmie. Minusem jest fakt, że "wczasy pod gruszą" przysługują wyłącznie osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Co ciekawe, świadczenie na wakacje nie musi dotyczyć wyłącznie pracownika, o dofinansowanie możemy się ubiegać również na wakacje współmałżonka, czy dzieci.

Ważny komunikat ministerstwa ws. obostrzeń. Dotyczy nie tylko Lidla czy BiedronkiWażny komunikat ministerstwa ws. obostrzeń. Dotyczy nie tylko Lidla czy BiedronkiCzytaj dalej

Warunki przyznawania świadczenia na wakacje ustalane są w każdym zakładzie pracy odrębnie. Kodeks pracy określa jedynie ogóle ramy w jakich może być realizowana dopłata. Przede wszystkim pomoc finansowa jest skierowana do osób, których urlop trwa co najmniej 14 dni. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie musi to być okres ciągły. 9 dni urlopu w sierpniu, a następnie 5 we wrześniu jak najbardziej kwalifikuje do wypłaty "wczasów pod gruszą". Dodatkowo, co wielu ucieszy, nie mamy żadnego obowiązku udowadniania, że pieniądze ze świadczenia zostały spożytkowane na faktyczny wypoczynek. Dofinansowanie należy się pracownikowi bez względu na to kiedy i jak spędzi wypoczynek.

O tym trzeba pamiętać

Kwota świadczenia określona w ustawie to maksymalna kwota, która nie podlega opodatkowaniu. Należy pamiętać, że to pracodawca w ostateczności decyduje jaką kwotę przyzna na świadczenie wakacyjne. Pod uwagę są brane takie czynniki jak dochody (także współmałżonka), zatem najwięcej powinni dostać najsłabiej zarabiający. Warunki przyznawania są ustalane przez każdy zakład pracy odrębnie, dlatego o świadczenie wczasów pod gruszą należy pytać w dziale kadr swojej firmy. Uznaniowy charakter świadczenia powoduje, że nie ma określonej ani minimalnej, ani maksymalnej kwoty świadczenia. Wskazane wyżej kwoty to maksymalne wysokości świadczenia "wczasów pod gruszą", które nie podlegają opodatkowaniu. Pracodawca może nam przyznać dużo większą premię na wakacje, jednakże będziemy musieli od niej odprowadzić daninę.

Najważniejsze o czym należy pamiętać nim zaczniemy pakować walizki na finansowany przez pracodawcę urlop, to złożenie wniosku. Urlopowe świadczenie nie jest przyznawane automatycznie. To po stronie pracownika leży troska o złożenie odpowiedniego wniosku. Wzór powinien być dostępny w kadrach firmy. Co ważne - o pieniądze można wnioskować zarówno przed, jak i po zakończeniu urlopu, pamiętać jednak trzeba o minimalnym limicie 14 dni wypoczynku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister potwierdza. Zacznie się już w niedzielę
  2. Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusem
  3. Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane
  4. PKO BP wprowadza nową funkcję przy robieniu przelewów. Możesz się porządnie zdziwić
  5. Minister ogłasza program Maluch Plus, do rozdania 450 mln zł. Znamy już datę składania wniosków
  6. Nagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepów
  7. Para ponad godzinę czekała na podanie dania w restauracji. Na koniec zostawili kelnerowi porażającą wiadomość z bonusem
Kierowcy muszą przygotować się na podwyżki, nie ma odwrotu. Opłaty idą w górę, jednak wybranych ominąKierowcy muszą przygotować się na podwyżki, nie ma odwrotu. Opłaty idą w górę, jednak wybranych ominąCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News