urlop rodzicielski
pixabay.com
Autor Agata Andrzejczak - 21 Listopada 2020

Urlop rodzicielski – co zrobić, aby go otrzymać

W świadomości Polaków utarło się, że matka po narodzinach dziecka wybiera się na urlop macierzyński i zajmuje się wychowywaniem potomka. Mało kto jednak pamięta, że istnieje urlop rodzicielski, który dotyczy obojgu rodziców, również ojca. Co więcej, wielu ojców nawet nie wie, że przysługuje im tak zwany urlop tacierzyński. Kto może się o niego starać? Jak długo trwa?

Na czym polega urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski to forma urlopu wychowawczego, który pozwala pogłębić relacje rodzinne. Aby móc z niego skorzystać należy w pierwszej kolejności odbyć urlop macierzyński lub zaprzestać pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego. Jeżeli rodzice chcą skorzystać z przysługującego im urlopu należy zgłosić się do swojego pracodawcy na podstawie:

 • długiego wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim złożonego do 21 dnia po narodzinach dziecka,
 • odrębnych wniosków o udzielenie całości lub części urlopu rodzicielskiego złożonego nie wcześniej niż 21 dnia przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Pracodawca udzielający zgody na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego ma obowiązek przywrócić pracownika do pracy na tym samym stanowisku lub stanowisku równorzędnym do wcześniej obejmowanego w ramach takiego samego wynagrodzenia. Nie ma znaczenia w jaki sposób i kiedy został złożony wniosek o urlop.

Jak długo trwa urlop rodzicielski?

Długość urlopu rodzicielskiego jest uzależniona od ilości dzieci, które się posiada:

 • 1 dziecko – 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego,
 • 2 dzieci – 31 tygodni urlopu macierzyńskiego, 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego,
 • 3 dzieci – 33 tygodni urlopu macierzyńskiego, 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego,
 • 4 dzieci – 35 tygodni urlopu macierzyńskiego, 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego,
 • 5 i więcej dzieci – 37 tygodni urlopu macierzyńskiego, 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski można odbyć w kilku częściach do ukończenia przez dziecko szóstego roku życia. Ważne, aby urlop podzielić maksymalnie na 4 części po 8 tygodni.

Urlop rodzicielski dla ojca

Matka może zrzec się prawa do urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca lub mogą wspólnie z niego skorzystać – wtedy łączny wymiar nie może przekroczyć 32 lub 34 tygodni, czyli np. 16 tygodni urlopu dla jednego rodzica. Można dowolnie ustalić czas trwania urlopu dla ojca lub matki.

Zasiłek na urlop rodzicielski

Jeśli rodzice złożą wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego na czas, otrzymają wówczas 80% podstawy wymiaru zasiłku zasiłku macierzyńskiego, czyli 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli wniosek zostanie złożony w późniejszym terminie, wtedy przysługuje 100% na 6 tygodni, a przez resztę urlopu rodzicielskiego 60% wymiaru zasiłku.

Zasiłek w ramach urlopu rodzicielskiego przysługuje każdej osobie ubezpieczonej chorobowo w ZUS-ie (obowiązkowo lub dobrowolnie) bez względu na formę zatrudnienia.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Nie ma obowiązku korzystania z urlopu rodzicielskiego, dlatego rodzic może całkowicie z niego zrezygnować i wrócić do pracy. Istnieje także możliwość rezygnacji zaledwie z części urlopu w każdym czasie. Wtedy należy skonsultować się z pracodawcą – jeżeli wyrazi zgodę wtedy można ponownie rozpocząć pracę.

Urlop rodzicielski w przypadku adopcji dziecka

Zgodnie z Kodeksem pracy, jeżeli rodzice adopcyjni złożyli wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka do sądu opiekuńczego, również przysługuje im prawo do urlopu rodzicielskiego. Odbywa się on na zasadach urlopu macierzyńskiego, czyli:

 • 1 dziecko – 20 tygodni,
 • 2 dzieci – 31 tygodni,
 • 3 dzieci – 33 tygodni,
 • 4 dzieci – 35 tygodni,
 • 5 i więcej dzieci – 37 tygodni.

Rodzice mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News