Urlop okolicznościowy z okazji ślubu – czy tylko dla nowożeńców?
pixabay.com
Autor Magdalena Chajzler - 30 Listopada 2020

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu – czy tylko dla nowożeńców?

Czy urlop okolicznościowy z okazji ślubu przysługuje jedynie młodej parze? Czy możliwe jest uzyskanie urlopu okolicznościowego na ślub rodzeństwa, dziecka i innych członków rodziny? Co jest podstawą do otrzymania urlopu okolicznościowego?

Komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub?

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy, czyli dni wolne na szczególne okazje czy sytuacje, do których zalicza się ślub, pogrzeb czy urodzenie dziecka. Urlop okolicznościowy nie wlicza się do całej puli dni urlopowych przysługujących pracownikowi. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zgody na taki urlop.

Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje oczywiście każdej osobie, która zamierza wstąpić w związek małżeński. Urlop otrzymuje się na odpowiedni wniosek, który należy złożyć pracodawcy. Wymiar tego urlopu to dwa dni. Można również otrzymać urlop okolicznościowy na ślub córki lub syna. Wymiar tego urlopu to jeden dzień i również otrzymuje się go na wniosek złożony pracodawcy.

Nie jest natomiast możliwe otrzymanie urlopu okolicznościowego na ślub rodzeństwa, innej rodziny, a także na ślub rodzica. W takiej sytuacji pozostaje jedynie skorzystanie z urlopu wypoczynkowego.

Urlop okolicznościowy na ślub własny lub dziecka przysługuje na każdy rodzaj ślubu: kościelny, cywilny, konkordatowy.

Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?

Przepisy kodeksu pracy nie precyzują dokładnie, kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub. Nie jest konieczne wykorzystywanie wolnych dni w dniu ślubu ani też bezpośrednio przed lub po nim. Dni te powinny być jednak powiązane z tą konkretną okazją. Urlop okolicznościowy można wykorzystać na przymiarkę sukni ślubnej, próbny makijaż, załatwienie formalności itp.

Wniosek o urlop okolicznościowy z okazji ślubu

Prawidłowo wypełniony wniosek o urlop okolicznościowy z okazji ślubu powinien zawierać następujące informacje:

  • dane pracownika,
  • dane pracodawcy
  • termin lub terminy, w których pracownik chce wykorzystać przysługujące mu dni wolne.

We wniosku powinna być zawarta również liczba przysługujących dni. Można także umieścić informację o podstawie prawnej dotyczącej urlopu okolicznościowego – Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. Do wniosku o urlop okolicznościowy z okazji ślubu należy dołączyć zobowiązanie o dostarczeniu dokumentu poświadczającego, np. skróconego odpisu aktu ślubu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News