Kiedy pracodawca może wysłać przymusowo na urlop?
fot. pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 31 Marca 2020

Pracodawca będzie zmuszał do wykorzystania urlopu? Jest dużo wątpliwości

Urlop na czas epidemii koronawirusa? Pojawiają się pytania, czy legalne jest aby pracodawca mógł wysłać na przymusowy płatny lub bezpłatny urlop, gdy firma odnotowuje spadek obrotów związany z mniejszym popytem na co wpływ ma epidemia SARS-Cov-2. Eksperci podkreślają, że jest to możliwe, gdy nie wybraliśmy urlopu za rok poprzedni.

Urlop na czas epidemii

Urlop można wybrać w porozumieniu z pracodawcą. Jednak czy to pracodawca może zadecydować kiedy powinniśmy wziąć urlop? Pytają o to między innymi czytelnicy portalu Radia Zet. - Mąż pracuje w warsztacie, klientów ubywa a pracodawca chce wysłać go na bezpłatny urlop – pisze czytelniczka portalu RadioZET.pl.

- Jeśli taki plan u pracodawcy funkcjonuje i urlop pracownika jest w nim uwzględniony, pracodawca, co do zasady, nie ma podstaw do przesunięcia urlopu na wcześniejszy termin – informuje ekspertka Wiktoria Cieślikowska radca prawny i starszy prawnik w kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

I dodaje: - Jeśli u pracodawcy nie funkcjonuje plan urlopów termin urlopu ustala pracodawca w porozumieniu z pracownikiem. Jeśli taki termin urlopu został już ustalony i obejmuje także zaległy urlop to również w tym przypadku zmiana terminu urlopu jest możliwa tylko jeśli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Tym samym wątpliwym jest możliwe jest przesunięcie zaległego urlopu objętego planem urlopów na wcześniejszy termin przypadający w czasie spowolnienia wynikającego z epidemii COVID-19 - mówi.

Jest jednak legalna możliwość skierowania pracownika na urlop gdy ten nie wykorzystał urlopu za rok ubiegły. W innym razie zmuszeni bylibyśmy do wypłaty ekwiwalentu. - Jeśli natomiast na chwilę obecną brak jest ustalonych planów urlopowych (czy to w formie planu urlopu czy wniosków pracowników), a pracownik ma zaległy urlop to w mojej ocenie pracodawca, na podstawie art. 168 Kodeksu pracy może zdecydować o udzieleniu pracownikowi zaległego urlopu. Przepis ten stanowi wprost, że zaległego urlopu udziela pracodawca do 30 września kolejnego roku. Nie jest tutaj wymagana interakcja pracownika – mówi ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News