Urlop przysługuje także ojcom. Mało z nich o tym wie.
pixabay/Mouse23
Autor Kamila Jeziorska - 30 Czerwca 2020

Wielu Polaków nawet nie wie, że przysługuje im dodatkowy, płatny urlop. Lepiej go nie stracić

Tata też może być na urlopie. Mało mężczyzn wie, że przysługuje im nie tylko urlop rodzicielski, ale także macierzyński i ojcowski. Osoba ubezpieczona w ZUS dostaje w tym czasie zasiłek macierzyński.

Urlop dla taty

Po narodzinach dziecka tata również może skorzystać z urlopu. Urlop ojcowski przysługuje tylko i wyłącznie mężczyznom i nie mogą oddać go mamie dziecka. Czas trwania "tacierzyńskiego" wynosi dwa tygodnie, które można wykorzystać jednorazowo lub podzielić na dwie równe części. Z urlopem ojcowskim należy zdążyć przed ukończeniem przez dziecko 24. miesiąca życia, ponieważ potem przepada.

Jak podaje bilgorajska.pl, oddział ZUS w Biłgoraju od stycznia do kwietnia tego roku wypłacał zasiłek za urlop ojcowski 723 mężczyznom. W całej Polsce od stycznia do kwietnia tego roku wypłacono zasiłek za urlop ojcowski 61,4 tys. mężczyzn.

Wziąłeś pieniądze z tarczy antykryzysowej? Spodziewaj się, że fiskus zapuka do twoich drzwiWziąłeś pieniądze z tarczy antykryzysowej? Spodziewaj się, że fiskus zapuka do twoich drzwiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. "Jest fatalnie". Marian Opania znalazł się w tragicznej sytuacji

Urlop dla obojga

Urlop macierzyński przysługuje nie tylko matkom. Jak się okazuje z urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać także ojcowie. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Po pierwszych 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego, mama może wrócić do pracy, a pozostałe 6 tygodni przejąć ojciec dziecka. Mężczyzna może przejąć urlop macierzyński w wyjątkowych okolicznościach, np.: kiedy matka dziecka trafi do szpitala lub jest w znacznym stopniu niepełnosprawna. Urlop macierzyński będzie przysługiwał ojcu także wtedy, kiedy matka umrze lub porzuci dziecko. W skali kraju z urlopu macierzyńskiego od stycznia do kwietnia skorzystało 3,9 tys. mężczyzn.

Urlop rodzicielski to także forma opieki nad urodzonym dzieckiem, która przysługuje zarówno mamie, jak i tacie. Urlop rodzicielski trwa 16 tygodni w przeliczeniu na jednego rodzica. Rodzice mogą przez 16 tygodni jednocześnie sprawować opiekę nad dzieckiem lub być na urlopie na zmianę. Wtedy 32 tygodnie dzielą maksymalnie na cztery części. Od stycznia do kwietnia zaledwie 1,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego.

Najdroższy pies świata jest wart krocie. Aż dziw, że ktoś mógłby tyle wydaćNajdroższy pies świata jest wart krocie. Aż dziw, że ktoś mógłby tyle wydaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące
  2. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  3. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  4. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  5. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News