Urlop wypoczynkowy w przypadku osób po 50. roku życia może wynieść nawet 32 dni
fot. PHOTO TOMASZ RADZIK SUPER EXPRESS GRODZISK MAZOWIECKI FRITO-LAY
Autor Komunikaty prasowe - 29 Stycznia 2020

Szykują się duże zmiany dla pracowników 50 plus. Dłuższy urlop to nie jedyny przywilej

Dłuższy urlop wypoczynkowy oraz dodatkowa przerwa w pracy — to nowe propozycje zmian w kodeksie pracy dla osób powyżej 50 roku życia. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", nowe zmiany są konsultowane między rządem a pracodawcami i związkowcami zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego.

Urlop wypoczynkowy i dodatkowa przerwa dla pracowników 50 plus

Urlop wypoczynkowy, według proponowanych regulacji dla osób starszych, miałby wynieść nawet 32 dni. To, co jeszcze mogłyby uzyskać starsze osoby dzięki zmianom 50 roku życia, to korzystniejsze warunki rozliczeń podatkowych, ponieważ zwiększono by kwotę wolną od podatku. W przypadku ZUS określono by składki niższe niż te dotychczasowe.

Zmiany dotyczące przerw w pracy byłyby tylko kosmetyczne. Obecnie płatna przerwa w pracy przysługująca pracownikowi to 15 minut. W propozycjach zmian po uwzględnieniu wieku pracownika przysługiwałaby mu dodatkowa przerwa, gdy jego czas pracy przekraczałby 9 godzin, a jeśli byłoby to więcej niż 16 godzin, to otrzymałby następną także 15-minutową przerwę.

Kolejną zmianą w przypadku pracodawców zatrudniających osoby starsze byłyby nowe zasady co do pokrywania przez przedsiębiorców zasiłków chorobowych. Obecnie pracodawca płaci za 33 dni choroby pracownika w roku. Jeśli związkowcy wprowadziliby swoje postulaty, pracodawca płaciłby 80 proc. wynagrodzenia na chorobowym tylko za 14 dni za wszystkich pracowników oraz tylko przez 7 dni w przypadku pracowników po 50. roku życia. Po tym okresie finansowanie miałby przejąć ZUS.

13. emerytura nie dla każdego równa. Tysiące Polaków otrzyma niższe świadczenie przez jeden prawny kruczek13. emerytura nie dla każdego równa. Tysiące Polaków otrzyma niższe świadczenie przez jeden prawny kruczekCzytaj dalej

Co otrzymuje pracodawca obecnie?

Obecnie pracodawca przy zatrudnieniu osoby w wieku 50 plus, może liczyć na dofinansowanie z Urzędu Pracy przez 12 miesięcy. Natomiast przy zatrudnieniu osoby, która ukończyła 60 lat, obejmuje ono 24 miesiące. Dopłaty od pośredniaka obejmują część wynagrodzenia pracownika oraz składki ZUS. W wyniku skorzystania z programu Urzędu Pracy pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika przez kolejne 6 miesięcy po zakończeniu subsydiowania pensji pracownika. W innym razie będzie musiał zwrócić dotacje.

Dodatkowo pracodawcy zatrudniający osoby, które ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, oraz 60 lat w przypadku mężczyzn są zwolnione z płacenia składek za pracownika na Fundusz Pracy.

Seniorzy mogą też liczyć na pewne ustępstwa w wypadku, gdy mają status osoby bezrobotnej. "Ustawa o promocji zatrudnienia przewiduje, że bezrobotni powyżej 50. roku życia mają pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w programach specjalnych organizowanych przez urzędy pracy (np. dodatkowe szkolenia)" - informuje "Gazeta Wyborcza".

Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Objawy refluksu żołądka. Coraz więcej osób ma z nim problem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Wiemy już, gdzie mieszkają najbogatsi polscy seniorzy. Emerytalnych krezusów jest tylko garstka
Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News