Mandatory Credit: Photo by john cummings / Mood Board / Rex Features ( 1257684a ) MODEL RELEASED Unhappy Businessman leaning back against office wall and looking at ceiling, side view Office Angles
EAST NEWS
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Maja 2020

Nie wykorzystali nawet po 100 dni urlopu. Na pieniądze czekają już 2 lata, mowa o pięciocyfrowych sumach

Praca w policji do łatwych nie należy. A gdy policjant przechodzi na emeryturę, też wcale nie jest łatwo. Wielu funkcjonariuszy policji pracowało tak ciężko, że nie zdążyli wykorzystać urlopu. Teraz czekają na pieniądze za niewykorzystane urlopy. I to bardzo długo.

Urlop niewykorzystany, a pieniędzy nie ma. Policja czeka

O sprawie informuje portal money.pl. Jest wielu funkcjonariuszy policji, którzy nie wykorzystali urlopu. Niektórym uzbierało się nawet po sto dni zaległego urlopu. Teraz, gdy wielu z nich odchodzi ze służby, policjanci czekają na pieniądze za niewykorzystany urlop. Funkcjonariusze policji, z którymi rozmawiał serwis, wiele razy upominali się o należne im środki.

Problem z brakiem wypłat za niewykorzystany urlop ma kontekst polityczny. Okazuje się, że pieniędzy nie można wypłacać, ponieważ brakuje odpowiedniego rozporządzenia, które regulowałoby kwestię wypłat urlopowych dla policji.

Czarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzytaj dalej

Czy policja dostanie w końcu pieniądze za niewykorzystany urlop?

Problem jest znany Rafałowi Jankowskiemu, przewodniczącemu zarządu głównego NSZZ Policjantów, który w rozmowie z money.pl przekazał jednak dobre informacje. Wygląda na to, że sprawa zaległych pieniędzy za urlop będzie mieć szczęśliwy finał. Jankowski rozmawiał niedawno z wiceministrem Maciej Wąsikiem z MSWiA, który powiedział, że projekt ustawy powinien zostać przekazany do Rady Ministrów w ciągu najbliższych dni.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Rząd ukrywa wydatki na o. Rydzyka i Kościół? Niespodziewanie wszystko wyszło na jaw, ujawniono porażające fakty

Sprawa ciągnęła się latami, ale wszystko wskazuje na to, że w końcu dobiega końca. Policja musiała jednak trochę się naczekać. Sprawa zaczęła się sześć lat temu, kiedy związkowcy skierowali wniosek do TK w s sprawie sposobu naliczania ekwiwalentu dla funkcjonariuszy policji.

Problemem był zapis nakazujący naliczanie ekwiwalentu za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wedle stawki 1/30 części miesięcznego wynagrodzenia z dodatkami. Związek uważał, że skoro urlop wypoczynkowy jest naliczany w dniach roboczych, to wysokość ekwiwalentu też powinna obejmować tylko te dni, a nie wszystkie w ciągu miesiąca.

W konsekwencji TK przyznał rację związkowcom i uznał 30 października 2018 r., że dotychczasowe przepisy są niezgodne z konstytucją. Uregulowaniem tego problemu miał zająć się ustawodawca. A rząd postanowił nie spieszyć się. Od ponad dwóch lat, od momentu wyroku, wypłaty pieniędzy za niewykorzystany urlop zostały całkowicie wstrzymane.

WP: Może czekać nas fala zakażeń po proteście przedsiębiorców. Policja ma bardzo niemiłą niespodziankęWP: Może czekać nas fala zakażeń po proteście przedsiębiorców. Policja ma bardzo niemiłą niespodziankęCzytaj dalej

W końcu się doczekali. Będą pieniądze za urlopy

Ale policja w końcu się doczekała. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w końcu opracowało i przekazało do Rady Ministrów projekt rozporządzenia, w którym przyjęto wskaźnik naliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop 1/21. A to oznacza znacznie wyższe wynagrodzenie dla funkcjonariuszy policji.

- Długo się upominaliśmy, żeby to wreszcie było odpowiednio wyliczane. W końcu stało się to, czego oczekiwaliśmy. Mam nadzieję, że minister dotrzyma słowa i cała sprawa wreszcie się zakończy - mówi money.pl Rafał Jankowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  2. Zanurz stopy w wodzie z sodą oczyszczoną. Efekty są zaskakujące
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Stało się, scenariusz dla polskiej turystyki się sprawdził. Nie ma już na co liczyć
Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News