Urlop należy się też za okres w którym byliśmy bez pracy w wyniku bezprawnych działań pracodawcy
fot. pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 21 Lutego 2020

Urlop możesz dostać nawet wtedy, gdy nie pracujesz. Zaskakująca decyzja

Urlop powinien być ci wypłacony także za czas między bezprawny zwolnieniem a ponownym powrotem do pracy — informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Potwierdził to, jak informuje gazeta rzecznik TSUE. Jeżeli uzna też tak sąd, to za okres w którym przebywałeś poza pracą również należy ci się proporcjonalny urlop. 

Urlop za okres pozostawania bez pracy

Obecnie w razie przywrócenia do pracy po bezprawnym zwolnieniu nie przysługuje nam prawo do urlopu za czas od rozwiązania umowy do wydania wyroku przywracającego do pracy. Według jednak obecnego wyroku sądu musimy wiedzieć, że jeżeli miało miejsce bezprawne zwolnienie to mamy prawo do wypłacenia ekwiwalentu urlopowego do czasu aż podjęliśmy pracę w innej firmie lub powróciliśmy do pracy.

– Pracownik nie odpoczywa realnie, dopóki nie ma finansowego zabezpieczenia. Wobec tego, nawet jeśli nie pracował w okresie po bezprawnym zwolnieniu, to nie znaczy, że w tym czasie odpoczywał, bo np. szukał pracy. Ekwiwalent służy temu, aby zorganizował sobie wypoczynek, którego niesłusznie został pozbawiony – tłumaczy orzeczenie prof. Arkadiusz Sobczyk, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii Sobczyk i Współpracownicy.

Kiedyś kupowałeś je za grosze, teraz możesz zarobić na nich krocie. Wielu z nas wciąż ma je w szufladachKiedyś kupowałeś je za grosze, teraz możesz zarobić na nich krocie. Wielu z nas wciąż ma je w szufladachCzytaj dalej

Precedens Włoszki

Historia dotyczy między innymi Włoszki, która była dwukrotnie zwalniania z banku w latach 2003–2004, a później przywracana do pracy. Ostatecznie do jej zwolnienia doszło w 2010 roku. W pozwie domagała się ekwiwalentu za niewykorzystany w tym czasie urlop. Sprawa trafiła do włoskiego Najwyższego Sądu Kasacyjnego, a ten zadał pytanie prejudycjalne do TSUE. Rzecznik TSUE uznał, że zatrudniony, który został bezprawnie zwolniony i następnie przywrócony do pracy, musi mieć zagwarantowane prawo do corocznego płatnego urlopu za okres od zwolnienia do przywrócenia.

- Z jednej strony nielogiczne jest to, że przywracany do pracy nie zachowuje prawa do urlopu. Z drugiej przywykliśmy, że ten ostatni jest powiązany z faktycznym wykonywaniem obowiązków. Trzeba jednak pamiętać, że pozostawanie bez pracy nie jest równoznaczne z odpoczynkiem – wskazuje Grzegorz Orłowski, radca prawny z kancelarii Orłowski Patulski Walczak. Podkreśla, że wyrok miałby też istotne znaczenie z punktu widzenia długości postępowań sądowych w Polsce (w szczególności w dużych miastach na orzeczenie przywracające do pracy czeka się nawet kilka lat).

Jeśli podobnie orzeknie sam TSUE, to jego wyrok wpłynie na ustalanie prawa do urlopu (ekwiwalentu) w Polsce — informuje dziennik.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny sklep Tesco zniknie z Warszawy. UOKiK wydał zgodę na przejęcie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Gigantyczny chaos za granicą. Są ofiary śmiertelne, 100 osób rannych, 200 zniszczonych samochodów
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News