Urlopy będą wyglądały inaczej przez Tarczę 4.0
Pxhere/Bicanski
Autor Maria Glinka - 20 Maja 2020

Tarcza 4.0 wprowadza wielkie zmiany dotyczące urlopów. Musisz to uwzględnić planując wakacje

Urlop wyznaczy pracodawca? Rewolucyjne zmiany zakłada projekt tarczy antykryzysowej 4.0. Zgodnie z najnowszą propozycją to pracodawca miałby zadecydować za pracownika, kiedy będzie mógł odebrać zaległy urlop.

Zaległy urlop w terminie wskazanym przez pracodawcę

Urlop zatrudnionego to jeden z punktów, nad którym pochylono się w czwartej odsłonie tarczy antykryzysowej. Najnowszy projekt przepisów zakłada zawieszenie obowiązku odebrania przez pracownika zaległego urlopu do 30 września – podaje money.pl.

Ministerstwo Rozwoju stoi na stanowisku, że prawo do wysłania zatrudnionego na zaległy urlop „bez jego zgody” pozwoli na usprawnienie pracy niektórych firm w czasie wakacji, kiedy to najczęściej korzysta się z zaległych dni wolnych. Dzięki temu będzie można uniknąć „kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata” – oznajmił resort rozwoju w oficjalnym komunikacie. Chęć ułatwienia działania firm w czasie pandemii będzie w praktyce oznaczała, że to pracodawca samodzielnie ustali czas, w którym jego pracownik ma przebywać na urlopie.

Największe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęNajwiększe wygrane loterie w Polsce. Rekordzista wsadził do kieszeni niewyobrażalną kwotęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Są nowe, oficjalnie żółte alarmy. Uważajcie na siebie szczególnie wieczorem, Instytut wydał ostrzeżenia

Pracownicy muszą przygotować się na kolejne zmiany

Jakie inne zmiany dla pracowników przewiduje tarcza antykryzysowa 4.0.? Przepisy zakładają ograniczenie odpraw i odszkodowań za rozwiązanie stosunku pracy, umowy agencyjnej, zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług. Osobie, która straci pracę, miałaby przysługiwać maksymalnie dziesięciokrotność pensji minimalnej (2,6 tys. zł).

Poza tym, po konsultacjach z organizacjami związkowymi, pracodawca będzie miał możliwość zawieszenia niektórych obowiązków dotyczących funduszy socjalnych. Ma to dotyczyć tych przedsiębiorstw, które odnotowały „określony spadek obrotów gospodarczych" lub "istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń".

Komisja Europejska wycofuje z rynku bezużyteczne maseczki. Najbardziej oberwało się PolsceKomisja Europejska wycofuje z rynku bezużyteczne maseczki. Najbardziej oberwało się PolsceCzytaj dalej

Na mocy nowych przepisów pracodawcy uzyskają prawo do niestosowania zasad układów zbiorowych pracy czy regulaminów wynagradzających pod warunkiem, że zakładają wyższą wysokość odpisu na zakładowe fundusze socjalne niż przewiduje to ustawa.

Wszystkie powyższe projektowane zmiany miałyby obowiązywać jedynie w czasie trwania epidemii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat policji. Funkcjonariusze zakażeni koronawirusem. Komisariat objęty kwarantanną
  2. Ratownicy wiedzieli, jak wielka fala porywa sportowca. Odnaleziono jego ciało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Uwielbiane przez Polaków miejsce ogłosiło ważną decyzję. Podano datę, już wkrótce
Koronawirus mocno uderzył nasze portfele. Najlepsze sposoby na oszczędzanie w czasie pandemiiKoronawirus mocno uderzył nasze portfele. Najlepsze sposoby na oszczędzanie w czasie pandemiiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News