A Businessman On The Beach Holding A Beach Umbrella And Surfboard; Tarifa, Cadiz, Andalusia, Spain
EAST NEWS
Autor Wiktoria Pękalak - 15 Października 2020

Zaległy urlop w tym roku bolączką wielu Polaków. Pracodawca może cię przymusem na niego wyrzucić

Masz zaległy urlop i nie chcesz go wykorzystać - pracodawca może cię do tego zmusić. Wszystko przez epidemię. Polacy odłożyli plany urlopowe na czas, kiedy sytuacja się uspokoi. To się jednak nie wydarzyło i teraz muszą wykorzystać kilka tygodni wypoczynku.

Zaległe urlopy

Portal bankier.pl zestawił ostatnie badania dotyczące wydatków Polakó i planowanych wakacji. Z badań Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny: czas zmian” wynika, że jesienią Polacy będą musieli zmierzyć się z szeregiem wydatków. Najwięcej z nas zapłaci za w remont - aż 21,6 proc. Wielu zainwestuje też w zakup lub naprawę samochodu (11,8 proc.). Spora część, bo 10,5 proc. pieniądze spożytkuje na urlop i wyjazdy, ponieważ zdecydowane grono Polaków zdecydowała się też przełożyć urlop na czas, kiedy sytuacja związana z epidemią ulegnie polepszeniu. Aktualna sytuacja pokazuje, że tak się już raczej nie stanie.

NFZ wydało porażający komunikat. Jest nakaz ograniczenia świadczeń medycznychNFZ wydało porażający komunikat. Jest nakaz ograniczenia świadczeń medycznychCzytaj dalej

Warto przeanalizować także wyniki badań CBOS. Według nich zdecydowana większość Polaków (86 proc.) spędziło tegoroczny urlop w kraju. Między majem i czerwcem 42 proc. deklarowało, że zamierza wyjechać na przynajmniej dwudniowy wypoczynek, a połowa w ogóle nie planowała żadnych wyjazdów. Wrzesień pokazał, że plany zrealizowało tylko 38 proc Polaków, a 20 proc. całkowicie zrezygnowało z wyjazdów. Co zrobić z zaległym urlopem?

Bankier.pl powołuje się na kodeks pracy i tłumaczy, że zgodnie z art. 162 Kp. “na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych”.

Sensacyjne odkrycie zaginionego parowca było początkiem. We wraku będą szukać legendarnego skarbuSensacyjne odkrycie zaginionego parowca było początkiem. We wraku będą szukać legendarnego skarbuCzytaj dalej

Czy to oznacza, że musimy wykorzystać ciągiem 14 dni urlopu? Niekoniecznie. Na wniosek pracownika pracodawca może udzielić urlopu podzielonego na krótsze okresy, a następnie nie będzie miał obowiązku udzielać pracownikowi dwutygodniowego wypoczynku. Tak samo dzieje się w przypadku osób, które nie nabyły w ciągu roku wystarczających liczby dni “do wybrania”.

Pracodawcom także nic nie grozi za to, jeśli nie udzielą swoim pracownikom nieprzerwanego, 14-dniowego urlopu, jeśli zatrudnieni nie nabyli takiego uprawnienia lub wykorzystali urlop w krótszych okresach.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niemal 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł
2. Polsantews: Szumowski leży w szpitalu pod tlenem. Co dzieje się z byłym Ministrem Zdrowia?
3. Otworzysz listonoszowi i się mocno zdziwisz. Poczta wyposażyła ich w innowacyjny sprzęt i nie tylko

Nie żaden prawnik, nie ekonomista. Nową najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje robotnikNie żaden prawnik, nie ekonomista. Nową najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje robotnikCzytaj dalej

Urlop do wykorzystania

Zgodnie z przepisami urlop powinien być wykorzystany w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Koronawirus stał się przyczyną, dla której pracownicy nie wykorzystali swoich dni wolnych.

Art. 164 Kp. głosi, że można przesunąć urlop, jeśli pracownik we wniosku umotywuje swoją prośbę ważnymi przyczynami. Np. zakład pracy nie mógł pozwolić sobie na zgodę na wzięcie urlopu, pracownik chorował lub pracodawca odwołał pracownika z urlopu, ponieważ w chwili rozpoczynania urlopu wystąpiły nieprzewidziane okoliczności.

Biedronka natychmiastowo wycofuje uwielbiany produkt. Może doprowadzić do groźnej infekcjiBiedronka natychmiastowo wycofuje uwielbiany produkt. Może doprowadzić do groźnej infekcjiCzytaj dalej

W przypadku kiedy pracownik nie wykorzysta urlopu w bieżącym roku, dni wolne przechodzą na kolejny rok i zyskuje miano “urlopu zaległego”. W takim przypadku pracownik powinien zrealizować zaległe dni do 30 września następnego roku. Jako pierwszy powinien wykorzystać urlop zaległy, ponieważ jeśli tego nie zrobi, pracodawcy grozi kara w wysokości od 1000 do 30 tys. zł za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Pracodawca może cię zmusić do urlopu

Tarcza antykryzysowa 4.0, która miała łagodzić skutki epidemii zezwala pracodawcy na narzucenie pracownikowi urlopu:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać - czytamy w art. 15gc.

Przyszłość emerytalna Polaków właśnie zbliża się do punktu zwrotnego. Niebawem muszą podjąć kluczową decyzjęPrzyszłość emerytalna Polaków właśnie zbliża się do punktu zwrotnego. Niebawem muszą podjąć kluczową decyzjęCzytaj dalej

To niejedyny przywilej jaki zyskali pracodawcy. Pracodawca w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, może zawiesić: tworzenie lub funkcjonowanie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, dokonywanie odpisu podstawowego na ten fundusz. Dopuszczalne jest to jednak w jedynie w pewnych sytuacjach, takich jak wystąpienie u pracodawcy spadku obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spożywanie posiłków na zupełnie innych zasadach. Wprowadzono nowe reguły epidemiczne
  2. Z ostatniej chwili: fala wezbraniowa idzie do Warszawy. Będą rozbierać most pontonowy
  3. Stało się, ING wprowadza ogromne podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąć
  4. Kończą Ci się maseczki? Wiemy gdzie kupisz je najtaniej, popularna sieciówka sprzedaje je za półdarmo
  5. Horrendalna podwyżka opłat za parkowanie. Lepiej usiądź zanim przeczytasz
  6. Fatalne wieści dla kierowców. Unia ma wobec nas nowe plany
Z jej konta zniknęło nagle 1430,17 zł. Masowo ściągają absurdalną opłatę, apel Sasina nic nie dałZ jej konta zniknęło nagle 1430,17 zł. Masowo ściągają absurdalną opłatę, apel Sasina nic nie dałCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News