Urlop
unsplash, Arthur Savary
Autor Komunikaty prasowe - 11 Listopada 2019

Nie zawsze pracodawca musi dać ci urlop na żądanie. Jest parę haczyków

Urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, w wymiarze 4 dni rocznie. Istnieją jednak sytuacje, w których pracodawca może go odmówić. Wiemy, o jakie kruczki chodzi.

Urlop na żądanie. 4 dni rocznie

Urlop na żądanie, według Kodeksu Pracy, przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, w wymiarze maksymalnie 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. Zalicza się on do urlopu wypoczynkowego, dlatego warto pamiętać, że nie są to dodatkowe wolne dni. Niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok, jeśli nie zostanie wykorzystany, tak jak to się dzieje w przypadku urlopu wypoczynkowego. “Urlop na żądanie może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach" - informuje Państwowa Inspekcja Pracy. “Pracownik może zatem skorzystać z czterech dni urlopu na żądanie jeden po drugim, ale może również wykorzystać jeden, dwa lub trzy dni z rzędu w razie nagłych potrzeb” - pisze TVN24.bis.pl.

Kredytobiorcy mogą być mile zaskoczeni. Nie chodzi tylko o frankowiczówKredytobiorcy mogą być mile zaskoczeni. Nie chodzi tylko o frankowiczówCzytaj dalej

Kiedy należy zgłosić urlop na żądanie

Urlop na żądanie pracownik ma obowiązek zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jak mówią przepisy. Co prawda Kodeks Pracy nie zawiera dokładnej informacji, kiedy trzeba to zrobić, jednak Sąd Najwyższy orzekł, że ma to nastąpić przed przewidywanym rozpoczęciem pracy. W jaki sposób to zrobimy, to już zależy od nas. “Ważne, aby był skuteczny - można to zrobić np. ustnie, mailowo, telefonicznie czy SMS-em. Kodeks pracy nie określa jak mamy to zrobić, ale warto sprawdzić, czy nie zostało to przypadkiem określone w regulaminie zakładu pracy” - podaje TVN24.bis.pl.

Kiedy pracodawca może odmówić urlopu

W wyjątkowych okolicznościach pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, może mieć to miejsce w przypadkach, gdy powód nieobecności pracownika nie jest nagły i losowy, np. wcześniej zaplanował urlop. Istotne jest również, by urlop na żądanie wzięty przez pracownika nie spowodował szkód dla pracodawcy.
“Szczególne sytuacje zdarzają się w przypadku majówek i przerw między świętami, kiedy nagle z pomysłem wzięcia urlopu na żądanie występuje cała załoga albo pół działu. Wtedy istnieje ryzyko, że jeżeli wszyscy sobie pójdą na ten urlop, to sparaliżuje pracę albo bardzo ją utrudni. W takiej sytuacji pracodawca może odmówić wzięcia urlopu na żądanie. To się zdarza rzadko, ale się zdarza” - mówiła w kwietniu na antenie TVN24 BiS Zuzanna Rosner-Laskorzyńska, radca prawny z Kancelarii Raczkowski Paruch.

Urlop na kaca

Urlop na żądanie przez niektórych jest też nazywany urlopem “kacowym”. Jest to związane z tym, że pracownik nie ma obowiązku podawać przyczyny swojej nieobecności, a pracodawca nie ma prawa o nią pytać. Jest to przywilej pracowników, by w niespodziewanych i losowych sytuacjach mieli prawo skorzystać z wolnego dnia. “Eksperci zalecają, by korzystać z urlopu na żądanie w kryzysowych momentach i na takie chwile zostawiać sobie te dni. Zwracają też uwagę na to, że dobre relacje z przełożonym mogą w przyszłości zaprocentować pomocą z jego strony” - informuje TVN24.bis.pl. Warto pamiętać, że za urlop na żądanie przysługuje wynagrodzenie, tak samo jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwotPracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwotCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zmarło w wieku 6 lat. Kilka dni później zrozpaczona mama odkryła w szufladzie, co zrobiła jej córka
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News