Urlop musisz wykorzystać
Pixnio/Bicanski
Autor Kasper Starużyk - 5 Stycznia 2020

Jak nie wykorzystasz urlopu, to wylądujesz na nim przymusowo. Masz czas do konkretnego dnia

Jeżeli skumulowała się Twoja pula dni urlopowych, to przejdą one na kolejny rok. Nie będą przechodzić jednak w nieskończoność. Jeśli nie wykorzystałeś więc swoich dni urlopowych w 2019 roku, to w 2020 będziesz musiał na niego iść do konkretnego dnia.

Urlop, który gwarantuje Ci prawo pracy, a którego nie wykorzystałeś w danym roku, przejdzie na rok kolejny. Musisz z niego skorzystać jednak nie później, niż do 30 września roku kolejnego. Jeśli więc masz jeszcze dni urlopowe z 2019 r., to lepiej jest zaplanować wakacje z wyprzedzeniem, tak aby nie musieć na nie jechać z przymusu.

Urlop musi być wykorzystany

Państwowa Ispekcja Pracy przypomina, że wykorzystanie urlopu przez pracownika jest obowiązkiem. Pracodawca musi więc wysłać pracownika na urlop niezależnie nawet od tego, czy ten ma na niego zamiar iść - podkreśla money.pl. W każdym roku kalendarzowym w zależności od stażu pracy pracownikowi przypada od 20 do 26 dni urlopowych, z których skorzystać musi. Mówi o tym art. 161 Kodeksu pracy.

W momencie gdy pracownik nie skonsultuje terminu urlopu z pracodawcą, to ten musi wysłać go na urlop nawet wbrew woli pracownika. Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy do 30 września kolejnego roku od roku, w którym pracownik nie wykorzystał swojego urlopu.

Lidl odpowiada na postanowienia noworoczne Polaków. Sieć przygotowała specjalne produktyLidl odpowiada na postanowienia noworoczne Polaków. Sieć przygotowała specjalne produktyCzytaj dalej

Nie ma możlwiości zamiany urlopu na ekwiwalent pieniężny

Pracownik, który zamiast iść na urlop wolałby otrzymać od pracodawcy dodatkowe wynagrodzenie, które przysługuje mu w przypadku pełnopłatnego urlopu, zgodnie z przepisami nie może tego zrobić. Jedynym warunkiem takiego rozwiązania jest rozwiązanie umowy z pracodawcą w momencie gdy pracownik ma zaległe dni urlopowe.

Pracodawca, który nie wyślę pracownika do konkretnego dnia na urlop może narazić się nawet na 30 tys. zł kary.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News