Ojciec
pixabay, natasanna
Autor Komunikaty prasowe - 1 Listopada 2019

Ogromne zmiany w urlopach. Miliony Polaków dostaną dodatkowe 2 miesiące

Urlop tacierzyński wciąż nie cieszy się dużą popularnością w Polsce. Wkrótce jednak może się to zmienić. Ojcowie mają bowiem zyskać dodatkowo dwa miesiące wolnego przysługującego na zajęcie się dzieckiem. W rządzie trwają nad tym obrady, a my znamy szczegóły.

Urlop ojcowski dłuższy o dwa miesiące

Urlop tacierzyński zostanie wydłużony i ma to związek z przyjętą przez Parlament Europejski dyrektywą. PE podjął w kwietniu decyzję, że we wszystkich krajach unijnych ojcom przysługiwać ma 10 dni płatnego urlopu. Będzie on mógł być wykorzystany jedynie przez nich. Co ma na celu wprowadzenie nowego przepisu? Chodzi o to, by matkom łatwiej było wrócić z urlopu macierzyńskiego do pracy.

Rozmowy w rządzie trwają

Jednak gdyby tę dyrektywę wprowadzić prosto do polskiego prawa okazałoby się, że urlopy rodzicielskie przysługujące obojgu rodzicom, skróciłyby się w przypadku matek o dwa miesiące. Powód tego jest prosty - dwa miesiące przypadłyby ojcom i tylko oni mogliby z nich skorzystać. Z tego względu rząd prowadzi obrady nad wprowadzeniem do kodeksu dodatkowego urlopu dla mężczyzn. Bruksela wymaga, by nowy przepis wprowadzony został najpóźniej w 2022 roku.

Ojcowie jedynie zyskają

Co warto zauważyć, nie ma możliwości, żeby ojcowie byli stratni w związku z wprowadzeniem nowych przepisów - mogą oni jedynie zyskać. Mężczyźni na tego typu urlopie dostawać będą co najmniej 80 proc. swojego wynagrodzenia, jak mówi dyrektywa. Dla rządu pozostaje do rozstrzygnięcia kluczowa kwestia - z czyjej kieszeni pójdą na to pieniądze - pracodawcy czy budżetu państwa.

Lidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy hitLidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy hitCzytaj dalej

Jak kwestia urlopów na dziecko wygląda obecnie

Według obecnego prawa, urlop macierzyński trwa 20 tygodni, natomiast urlop rodzicielski 32 tygodnie, co daje razem 52 tygodnie. “Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki, ale resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą.Tylko ojcom przysługuje natomiast specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka” - informuje portal Fakt.pl. Urlop ojcowski przysługuje bez związku z tym, jaka jest sytuacja zawodowa matki, roli nie odgrywa również to, czy związek rodziców jest formalny. Można podzielić go na dwie części i wykorzystać w dowolnym momencie. Resort rodziny i pracy poinformował, że od stycznia do września tego roku z możliwości urlopu tacierzyńskiego skorzystało 150,3 tys. ojców, co stanowi o 2,4 tys. mężczyzn więcej w porównaniu z rokiem poprzednim o tej samej porze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News