Klienci UPC mogą ubiegać się o rekompensaty
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 30 Października 2020

Mogą obniżyć abonament nawet o 60 zł. Rekompensaty czekają tysiące Polaków, może i ciebie

Dobra informacja dla obecnych i byłych klientów UPC, którym operator podwyższył kilka lat temu abonament. Za sprawą interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby te będą mogły otrzymać rekompensatę, a część konsumentów może liczyć na obniżkę abonamentu nawet o 60 zł.

Rekompensaty dla klientów UPC

Jesteś bądź byłeś klientem UPC? Za sprawą decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) być może należy ci się rekompensata.

Interwencja UOKIK miała związek z sytuacją sprzed kilku lat. Klienci, którzy zawarli z operatorem umowę na czas nieoznaczony otrzymali listy z informacją o przyspieszeniu prędkości internetu i większej o 7 zł cenie tej usługi. Nowe zasady miały wejść od 1 marca 2015 roku. Tymczasem rok później UPC ponownie podwyższył abonament - od 3 do 8 zł w zależności od posiadanego pakietu. W piśmie operator informował klientów, że wprowadza do umów postanowienie, zgodnie z którym możliwa jest zmiana wysokości abonamentu.

W ocenie UOKiK zarówno podwyższenie abonamentu, jak i zmiana postanowienia, nie powinny zostać wprowadzone, ponieważ zawarte umowy nie przewidywały takiej możliwości. Nie znalazły się w nich bowiem tzw. klauzule modyfikacyjne, które precyzyjnie określają co i w jakich warunkach może ulec zmianie w trakcie trwania umowy.

– Nie kwestionujemy samego prawa przedsiębiorcy do zmiany umów zawartych na czas nieoznaczony - zawsze musi się to jednak odbywać w oparciu o jednoznaczną, precyzyjną oraz zrozumiałą dla konsumenta klauzulę modyfikacyjną – wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UPC Polska zobowiązał się do zmiany praktyk i zrekompensowania strat. Operator wysłał do byłych i obecnych abonentów listy z informacją o podwyżkach i zmianach umów. Cześć osób będzie mogło liczyć na obniżkę abonamentu nawet o 60 zł.

Rzecznik Finansowy kontra PKO BP: Jeden z kredytów hipotecznych stwarza ryzykoRzecznik Finansowy kontra PKO BP: Jeden z kredytów hipotecznych stwarza ryzykoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami
2. Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy może nastąpić całkowity lockdown w Polsce. Padły konkretne informacje
3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Sąsiad zamyka granicę z Polską. Powód: pandemiaSąsiad zamyka granicę z Polską. Powód: pandemiaCzytaj dalej

Aktualni abonenci:

 • Darmowa usługa do wyboru – dla osób, których suma nadpłaconych kwot wynikających z podwyższenia abonamentu nie przekracza 200 zł. Będą mogły one korzystać za darmo np. telefonii komórkowej, pakietu bezpieczeństwa, dostępu do określonych pakietów kanałów, jak HBO, Polsat Sport Premium, My Prime, Mega Sport czy Canal+ Prestige.
 • Dwie darmowe usługi do wyboru – dla osób, których suma nadpłaconych kwot wynikających z podwyższenia abonamentu przekracza 200 zł.
 • Poprzednia cena i parametry - bez względu na wysokość rachunków, aktualni abonenci będą mogli skorzystać z usług telekomunikacyjnych według ceny abonamentu i parametrów przed ich zmianą.
 • Obniżka abonamentu lub wyżej wymienione usługi – upust wyniesie od 15 zł do 60 zł w zależności do wysokości nadpłaconych kwot wynikających z podwyższenia abonamentu. To oferta dla osób, które nadal są abonentami UPC Polska, ale korzystają już z innych usług niż te, które objęły podwyżki.

„Niekorzystne działania zostaną wyeliminowane”

Z kolei byli abonenci otrzymają zwrot pieniędzy. Będzie to 75 proc. zapłaconych podwyżek albo będą mogli ponownie skorzystać z oferty UPC z rabatem w wysokości od 20 zł do 30 zł nawet przez 18 miesięcy.

- W tym postępowaniu operator UPC zobowiązał się przed Prezesem Urzędu do usunięcia skutków zakwestionowanych praktyk i zrekompensowania strat konsumentom. Ta decyzja oznacza, że niekorzystne dla abonentów działania zostaną bezzwłocznie wyeliminowane, zaś konsumenci korzystający z usług UPC uzyskają świadczenia, których nie muszą dochodzić w długotrwałych procesach sądowych. Przykładowo UPC przywróci poprzednie ceny i nie będzie podwyższać abonamentu w przyszłości dla określonej grupy klientów – podkreśla prezes UOKiK.

Operator ma poinformować klientów o decyzji e-mailem, pocztą, SMS-em lub na indywidualnym koncie abonenta. Aby skorzystać z rekompensaty, należy zgłosić się do operatora. Decyzja UOKiK jest prawomocna i podlega wykonaniu.

Urząd przypomina, że interwencja wobec UPC nie jest pierwszym jego działaniem dotyczącym jednostronnej zmiany umów przez operatorów telewizji kablowej. W toku jest postępowanie wyjaśniające dotyczące Vectry. UOKiK sprawdza, czy przedsiębiorca mógł zmienić postanowienia umów, w tym wprowadzić klauzule modyfikacyjną i podwyższyć cenę i czy były ku temu podstawy.

Santander wydał smutny komunikat. 2 tys. osób nie będzie zadowolonychSantander wydał smutny komunikat. 2 tys. osób nie będzie zadowolonychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła
 2. Objawy chorób widoczne na twarzy. Zaskakujące, jak wiele można z niej wyczytać
 3. NFZ wysyła listy. Albo wszyscy szybko podpiszą dokumenty, albo czeka nas dramatyczna sytuacja
 4. Jest prognoza na zimę 2021. Wizja najbliższych miesięcy może wielu wprawić wielu w kiepski nastrój
 5. Emerytury jednak nie tak wysokie jak myślano? Miał być raj i stos dodatków dla emerytów, będzie walka o każdy grosz
 6. Piotr Żyła zadał ważne pytanie prezydentowi Dudzie. Nad tą sprawą zastanawiają się miliony Polaków (FOTO)
 7. Kobieta przez 15 lat jadła tylko i wyłącznie frytki. Kiedy się zbadała, potwierdziło się najgorsze
Co za gest, Biedronka zaskoczyła w niebywały sposób. Na decyzji sieciówki skorzystamy wszyscy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News