Upał nie do zniesienia, PIP apeluje w sprawie
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 25 Czerwca 2019

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upały

Upał daje się we znaki, dlatego też PIP, czyli Państwowa Inspekcja Pracy, wydała specjalny apel do pracodawców. W obliczu fali upałów, która właśnie zalewa Polskę, zaapelowała pracodawców w sprawie skrócenia czasu pracy.

Upał w Polsce utrzymuje się od dłuższego czasu. Trudne do wytrzymania warunki dają się we znaki szczególnie w pracy. Dlatego też Państwowa Inspekcja Pracy zwróciła się do pracodawców ze specjalnym apelem. PIP, a dokładniej Główny Inspektor Pracy stojący na czele urzędu, zaapelował, by skrócić godziny pracy. Chodzi szczególnie o tych pracowników, których wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

Główny Inspektor Pracy apeluje do pracodawców o skracanie czasu pracy podczas trwających upałów, w szczególności tym pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin. Pracodawcy mogą też wprowadzać dodatkowe przerwy regeneracyjne. W takich sytuacjach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - podaje na swojej stronie PIP.

Clinton do Polaków: Cały świat was podziwia, możecie być przywódcą EuropyClinton do Polaków: Cały świat was podziwia, możecie być przywódcą EuropyCzytaj dalej

Upały w Polsce, PIP odnotowuje wzrost skarg

Jak podaje Bankier.pl, do 18 czerwca PIP otrzymało 150 skarg, z czego 44 dotyczyło zbyt dużej temperatury w miejscu pracy. 106 dotyczyło nieprawdiłowości w wydawaniu posiłków i napojów. W roku 2018 skarg było 553, z czego aż 431 dotyczyło wysokiej temperatury w miejscu pracy. Co ciekawe, znaczny skok w liczbie takich skarg zauważalny jest od 2017 roku, kiedy to skarg na zbyt wysoką temperaturę w pracy było 181.

W 2017 r. do PIP zostało przekazanych 181 skarg na zbyt wysoką temperaturę w pracy. Dotyczy to głównie upałów, ale mogły się również zdarzyć skargi z zakładów produkcyjnych, gdzie ze względu na sposób produkcji i stosowaną technologię panuje za wysoka temperatura - powiedziała dla Bankier.pl, Danuta Rutkowska z biura prasowego Państwowej Inspekcji Pracy.

Głowny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed wychodzeniem na zewnątrz w takie upały w godzinach 10 - 16. W najgorszej sytuacji są pracownicy fizyczny wykonujący pracę na zewnątrz. Badania jednak pokazują, że nawet pracownicy w dobrze klimatyzowanych biurowcach wykazują mniejszą chęć do pracy w trakcie upałów.

Efekt 500+. Zagraniczne wakacje coraz popularniejsze wśród PolakówEfekt 500+. Zagraniczne wakacje coraz popularniejsze wśród PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
2. Zelmer będzie wycofany z rynku
3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News