Upadłość konsumencka dotknie w sumie 12 tys. Polaków
eastnews
Autor Radosław Święcki - 16 Listopada 2020

Porażające, bezlitosne dane. Do końca roku 12 tys. Polaków dotknie prawdziwy dramat

Do zakończenia fatalnego 2020 roku już tylko 45 dni. Do tego czasu, jak prognozują eksperci, łączna liczba upadłości konsumenckich przekroczy 12 tys. W samym tylko wrześniu upadłość ogłoszono w stosunku do blisko 1400 osób.

„Ludzie nie wytrzymali lockdownu”

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że 2020 rok fatalnie zapisze się w zbiorowej pamięci. Powód jest oczywisty – pandemia koronawirusa i jej następstwa. Wśród owych następstw znalazła się m.in. rosnąca liczba upadłości konsumenckich. Tylko we wrześniu, jak podaje portal Newseria Biznes, ogłoszono ją w stosunku do 1366 osób, a do końca roku (już tylko 45 dni) jak wynika z prognoz ekspertów, ich łączna liczba przekroczy 12 tys. osób.

– Wskutek pandemii mamy zdecydowanie więcej spraw dotyczących upadłości konsumenckiej, co statystyki powoli już zaczynają potwierdzać. Ludzie po prostu nie wytrzymywali lockdownu, nie mieli tylu oszczędności. To samo dotyczy przedsiębiorstw – upadłości bądź zawieszanie działalności też są niestety coraz bardziej powszechne – komentuje w rozmowie z Newserią Biznes Anna Stasiak-Apelska, radca prawny w Kancelarii Cioch & Partnerzy.

Z przywołanych przez portal danych firmy ubezpieczeniowej KUKE wynika, że we wrześniu upadłość ogłosiły 32 przedsiębiorstwa, co oznacza wzrost o 33 proc. w porównaniu z sierpniem. Co ciekawe w ujęciu rocznym mamy do czynienia ze 35 proc. spadkiem. Z kolei liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) wynosi niespełna 130 i jest wzrost o 35 proc. w porównaniu z sierpniem i o 23 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku.

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Nagranie z Kingą Dudą w sieci, wywołało oburzenie. Czy oby na pewno słusznie?
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Newseria Biznes zwraca uwagę, że statystyki jasno wskazują, iż liczba firm w restrukturyzacji wyraźnie wzrasta od początku pandemii. We wrześniu liczba nowo ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 92, notując wzrost o 35 proc. w skali miesiąca i aż o 77 proc. w ujęciu rocznym. Ale pierwszy rekord padł już w lipcu, kiedy to liczba 71 nowo ogłoszonych restrukturyzacji była najwyższa w historii badań KUKE i zwiększyła się o prawie 100 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Tymczasem od stycznia do końca września tego roku, jak wskazują przywołane przez portal dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, wszczęto 457 postępowań restrukturyzacyjnych.

Dramat 12 tys. Polaków

Ale problemy spowodowane następstwami pandemii koronawirusa mają nie tylko przedsiębiorstwa, ale też osoby fizyczne. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej do końca września w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano nieco ponad 8 tys. upadłości konsumenckich. Tym samym w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku upadłości konsumenckich było więcej niż w całym 2019 roku. W samym wrześniu jak już wspomniano ogłoszono je w stosunku do 1366 osób a ich łączna liczba ma do końca roku przekroczyć 12 tys.

Prawnicy w rozmowie z Newserią Biznes zwracają również uwagę, że w związku z pandemią zmieniły się realia pracy sądów, chociażby ze względu na fakt, że przez ponad dwa miesiące nie były wyznaczane terminy rozpraw, co spowodowało bardzo duże opóźnienia w sprawach różnego rodzaju.

– W tej chwili kluczową kwestią jest nadrobienie tych terminów, bo przez ten czas sprawy się piętrzyły. Mamy ich coraz więcej, a przepustowość sądów też jest ograniczona. Tym bardziej że już wcześniej mieliśmy dość duże zatory, więc sytuacja wymaga uporządkowania – komentuje Anna Stasiak - Apelska.

Prawniczka zwraca uwagę, że w związku z nową sytuacją wielu klientów zastanawia się jak przyspieszyć rozwiązanie sporu. Niejednokrotnie kończy się to tym, że starają się w sposób ugodowy zawrzeć porozumienie z drugą stroną.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News