UOKiK ukarał poznańskiego dewelopera
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 15 Lipca 2019

Poznański deweloper musi zapłacić karę. Chciał wyrolować klientów

UOKiK wziął się za poznańskiego dewelopera 3DOM, który miał w opinii urzędu, proponować klientom umowy dla nich niekorzystne. UOKiK nałożył na niego karę w wyniku wszczęcia postępowania przeciwko deweloperowi w październiku 2018 roku.

UOKiK postanowił obłożyć karą w wysokości niemal 160 tys. złotych poznańską spółkę 3DOM zajmującą się nieruchomościami. To wynik postępowania, które wszczęto przeciwko deweloperowi w październiku 2018 roku. W jego toku urząd ujawnił, w jaki sposób podmiot próbował wciskać klientom niekorzystne dla nich umowy.

Cztery klauzule z wzorca umowy, którą deweloper proponował klientom chętnym na zakup domu, UOKiK uznał za niedozwolone. Podpisanie takiej umowy sprawiłoby, że konsumenci nie mieliby możliwości nacisku na spółkę, taką zaś miałaby być kara umowna zastrzeżona na ich rzecz, jak podaje Bankier.pl. Chodziło między innymi o ograniczenie kar za opóźnienia w przeniesieniu prawa do własności.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

UOKiK ukarał poznańskiego dewelopera

Deweloper wykorzystywał swoją pozycję i narzucał konsumentom niekorzystne dla nich warunki. Na przykład chciał ograniczyć kary za opóźnienie w przeniesieniu prawa własności i wydaniu lokalu do maksymalnie 5 proc. ceny mieszkania. Oznacza to, że poniósłby takie same konsekwencje niezależnie od tego, czy by się spóźnił o 100 dni, czy o 2 lata - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Co więcej, nie tylko o opóźnienia w przekazaniu praw do własności wyszczególnione w umowie budziły zastrzeżenie UOKiK. Jak podaje Bankier.pl, urząd oburzył się także na część dokumentu dotyczącą zmiany wielkości powierzchni zakupionego lokalu. Zapisy z umowy sprawiały, że jeśli ta okazałaby się mniejsza o 2%, klient i tak zostałby zobowiązany do zapłacenia wyższej ceny.

Urząd wskazał także, iż klauzula, wedle której kupujący udzielał deweloperowi szerokich pełnomocnictw, była niezgodna z prawem. W jej myśl, jak tłumaczy UOKiK, "spółka 3DOM mogła decydować o wielu ważnych sprawach, np. zmieniać przeznaczenie lokali lub pomieszczeń przynależnych. Nie zawsze musi to być zgodne z interesem danego konsumenta".

UOKiK nałożył na 3DOM karę w wysokości 157,5 tys. złotych. Jest także zobowiązany wysłać listy polecone do swoich klientów, w których to będzie informował, że wskazane przez UOKiK klauzule nie obowiązują. Jednakże decyzja jest nieprawomocna, a deweloper ma 30 dni, by się odwołać.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News