biedronka
Wikipedia/Jacek Halicki
Autor Komunikaty prasowe - 22 Stycznia 2020

Nad Biedronką wisi 1,5 mld zł kary. UOKIK wciąż nie zdecydował

Sieć sklepów Biedronka musi się liczyć z możliwością otrzymania bardzo wysokiej kary ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za nieuczciwe praktyki wynikające z przewagi kontraktowej — informuje portal Wirtualna Polska. 

Nawet 1,47 mld złotych

Na nieuczciwe praktyki w przypadku tego dyskontu składa się przede wszystkim wykorzystywanie pozycji negocjacyjnej wobec dostawców produktów spożywczych takich jak owoce i warzywa.

Kara, jaką może nałożyć w tej sytuacji UOKiK, to nawet 3 proc. rocznego obrotu, czyli w przypadku Biedronki może to być nawet 1,47 mld złotych.

Pod lupę UOKiK chce wziąć przede wszystkim rabaty, jakie wymusza na dostawcach sieć sklepów. Pierwszy dotyczy przekroczenia ilości sprzedaży produktów do sieci i ma on swoją procentową wartość. Jednak najwięcej zastrzeżeń budzi drugi rabat, o którym producenci dowiadują się dopiero po zrealizowaniu dostaw w danym miesiącu. Umowy z dostawcami zawierają również karę dyscyplinująca, jeżeli dostawca nie chciałby go udzielić. To wszystko ma powodować, że niższe ceny produktów mogą być przerzucane na producentów.

Już za tydzień dostaniesz kilkaset złotych. Musisz spełnić tylko dwa warunki, aby skorzystać z ulgiJuż za tydzień dostaniesz kilkaset złotych. Musisz spełnić tylko dwa warunki, aby skorzystać z ulgiCzytaj dalej

- W efekcie tych działań dostawca produktów spożywczych, głównie owoców i warzyw, nie ma pewności, czy będzie musiał udzielić dodatkowego rabatu, ani jak duży on będzie. Tym samym zawierając umowę nie wie, ile będzie mógł zarobić. To nasze kolejne działanie, którego celem jest poprawa sytuacji rolników. Trzeba pamiętać, że wymuszanie rabatów przez sieć handlową może powodować przerzucanie presji cenowej na producentów rolnych – mówił prezes UOKiK Marek Niechciał.

Dowody zebrane w czerwcu ubiegłego roku pozwoliły na wszczęcie postępowania wobec dyskontu. Na obecnym etapie UOKiK gromadzi koeljne materiały dowodowe mające pozwolić na zakończenie postępowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prosiła lekarzy o wykonanie badań profilaktycznych, ale się nie zgodzili. Teraz zostały jej 3 lata życia
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News