Youtuber ukarany przez prezesa UOKiK za zachęcanie do inwestowania w piramidy finansowe
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 20 Stycznia 2021

UOKiK wzięło się za YouTube. Jeden z twórców już dostał 450 tys. zł kary

Prezes UOKiK nałożył na youtubera maksymalną karę za każdą z trzech stwierdzonych praktyk. Łączna kara, którą będzie musiał zapłacić tzw. naganiacz na systemy typu piramida, wynosi niemal 450 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polegają piramidy finansowe
  • Za co youtuber został ukarany
  • Na co trzeba uważać, by nie paść ofiarą piramidy finansowej

Prezes UOKiK nałożył karę na youtubera

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył niemal maksymalną karę za każdą z trzech stwierdzonych praktyk na łączną sumę wysokości niemal 450 tys. zł. Kara została nałożona za propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, podaje portal AleBank.

Damian Żukiewicz, twórca filmików w serwisie YouTube prowadził działalność gospodarczą pod nazwą INVESTPROVIDER. Za pośrednictwem swojej strony internetowej i na kanale YouTube publikował materiały zachęcające konsumentów do przystąpienia do systemów FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders, promując tym samym systemy typu piramida obiecujące zyski uzależnione od wprowadzania kolejnych osób.

“Piramidy” zakazane przez prawo

- Systemy promocyjne typu piramida są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. Musimy je szybko i skutecznie eliminować z rynku, bo na ich działalności swoje oszczędności tracą konsumenci - wyjaśnił Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

- Istotnym elementem w przypadku tego typu przedsięwzięć są tzw. naganiacze – osoby, które te "projekty" świadomie i odpłatnie propagują, wciągając do nich kolejnych konsumentów. Bez ich działalności systemy promocyjne typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskania nowych uczestników - tłumaczył dalej. Chróstny wyjaśnił też, że tzw. naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje czyny, ponieważ swoimi działaniami wprowadzają konsumentów w błąd, co może skutkować poważnymi problemami finansowymi konsumentów.

UOKiK ostrzegał przed portalem FutureNet i platformą reklamową FutureAdPro już w marcu 2019 r. Prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał, że wymienione projekty były nielegalnymi systemami promocyjnymi typu piramida.

W tej chwili śledztwo w sprawie FutureNet i FutureAdPro prowadzi także Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Youtuber promował sieć NetLeaders

Sieć NetLeaders jest inicjatywą firmy CL Singapore wprowadzającej na rynek kryptowalutę DasCoin. Jak podaje portal AleBank, spółka oferowała licencje, których koszt wynosił od 100 do 25 tys. euro i obiecywała zyski za namawianie innych do inwestowania w licencje.

Youtuber zachęcał użytkowników do rejestrowania się w wymienionych systemach, inwestowania w nie i wprowadzania znajomych poprzez wpisy. Treści tych brzmiały:

  • Jeśli chcesz zarabiać minimum 5.000 zł miesięcznie przez Internet. Jeśli chcesz zwolnić się na zawsze z pracy na etacie, z której nie jesteś zadowolony, to nie zastanawiaj się i nie słuchaj swoich znajomych nieudaczników, tylko ZRÓB TO! Co masz zrobić? Zacznij od podstaw czyli zarejestruj się w minimum 5 programach, które będą podstawą twoich przychodów pasywnych. Ani ja, ani żaden inny lider zarabiający dziś minimum $1.000 dziennie w Internecie nie pominął tego kroku.
  • Firma NetLeaders, bardzo dobrze wynagradza osoby, które przyczynia się do szybkiego rozwoju firmy, dzięki którym kryptowaluta DasCoin wraz z systemem płatności DasPay szybciej staną się powszechnie znane i używane. DasCoin – wynagrodzenie za luty 2017 to około 94.000 PLN.

Dowodem na uczciwość systemów miały być dołączane do wpisów zdjęcia rzekomych wyciągów bankowych i zeznania PIT.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News