fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa 27.02.2019. n/z Logo grupy Orlen.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 18 Lutego 2021

UOKiK odmawia publikacji dokumentów w sprawie przejęcia przez Orlen grupy Polska Press

UOKiK nie chce udostępnić dokumentacji dotyczącej przejęcia Polska Press przez Orlen. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, zwrócił się z taką prośbą do prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego, jednakże odpowiedzi do tej pory nie uzyskał.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile razy RPO zgłaszał swoją prośbę do prezesa UOKiK
  • Czemu zakup Polska Press budzi wiele wątpliwości
  • Co planuje dalej zrobić w tej sprawie Adam Bodnar

UOKiK nie udostępnia dokumentów w sprawie Orlenu i Polska Press

UOKiK nie chce przekazać dokumentów Adamowi Bodnarowi, rzecznikowi praw obywatelskich - wynika z najnowszych informacji udostępnionych przez Wirtualne Media. Faktem jest, że prezes UOKiK wydał już w tej sprawie oświadczenie, w którym zapewnił, że zakup Polska Press przez Orlen nie wpłynie na koncentrację mediów w Polsce.

Mimo to Adam Bodnar kilkukrotnie zabierał głos w tej sprawie. W swoich pismach wysyłanych do prezesa UOKiK podkreślał, że media kontrolowane przez władzę nie mogą funkcjonować w sposób prawidłowy.

RPO wystąpił do Tomasza Chróstnego z prośbą o udostępnienie dokumentacji z transakcji, jednakże ta pozostała bez odpowiedzi. Prezes UOKiK nie odpowiedział na trzykrotne prośby Adama Bodnara.

Wirtualne Media zwraca uwagę na to, że według zapisów polskiej ustawy zasadniczej poszczególne organy zobowiązane są do współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Co więcej, konstytucja zakazuje także podporządkowanie mediów władzy.

UOKiK ignoruje prośby RPO

"Inaczej wolna prasa, której cechą jest krytycyzm wobec władzy, może się przekształcić w zależne od niej biuletyny informacyjne i propagandowe. A koncentracja w jednym koncernie druku prasy, jej wydawania i kolportażu to próba powrotu do niechlubnych tradycji RSW "Prasa-Książka-Ruch" - komentuje Adam Bodnar. Dodał, że w przypadku dalszej ignorancji ze strony szefa UOKiK, będzie zmuszony podjąć dalsze kroki prawne.

Kupno Polska Press przez Orlen wywołało prawdziwą dyskusję medialną. Większość ekspertów uważa, że przejęcie tak dużego koncernu medialnego prowadzi do upaństwowienia mediów i ograniczenia wolności mediów.

O repolonizacji mediów w Polsce mówiono już od dłuższego czasu, ale po kampanii prezydenckiej wygranej przez Prawo i Sprawiedliwość jako pierwszy głośno powiedział to Zbigniew Ziobro. Orlen utrzymuje, że zakup Polska Press nie ma fundamentu politycznego, a jedynie pomoże rozwinąć się koncernowi oraz dotrzeć do nowych odbiorców.

- Uważam, że jest jedna z najlepszych wiadomości, którą usłyszałem w ciągu ostatnich lat. To pierwszy krok w drugą stronę - powiedział Jarosław Kaczyński cytowany przez Wirtualne Media.

Z zakupu zadowolony jest również premier Mateusz Morawiecki. Wielu politologów dywaguje na temat tego, czy Prawo i Sprawiedliwość zdaje sobie sprawę z tego, że siedząc za kilka lat w opozycyjnej ławie sejmowej nie będzie mogło ujawnić żadnej politycznej afery. Wszak podległe rządowi media nie będą deprecjonować przełożonych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News