uokik
Pixbay, _Alicja_
Autor Komunikaty prasowe - 8 Listopada 2019

UOKiK nałożył rekordową karę. Liczby robią wrażenie

UOKiK wymierzył karę o niespotykanej dotąd wysokości. Wszystko z powodu braku współpracy z urzędem w prowadzonym postępowaniu.

UOKiK nałożył rekordową karę

UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nałożył karę o rekordowej wysokości na Engie Energy Management Holding Switzerland. Chodzi o kwotę 172 mln zł (równowartość 40 mln euro), która został przyznana z powodu nieudzielenia informacji, gdy prowadzono postępowanie przeciwko Gazpromowi oraz pięciu podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2. Postępowanie wciąż trwa, a decyzja ta jest jego częścią.

Najwyższa kara w historii urzędu

Prezes UOKiK Marek Niechciał wypowiedział się na temat tej sprawy na konferencji prasowej:

„Okazało się, że jedna z firm - Engie Energy - nie chce z nami współpracować. Jeśli po ponownym wezwaniu dalej nie ma współpracy, Urząd ma inne narzędzia. Engie Energy uporczywie i bezpodstawnie odmawiała nam dostępu do dokumentów dotyczących kontaktów między firmą a Gazpromem, więc byliśmy zmuszeni zastosować dostępne nam narzędzie - do 50 mln euro kary za brak współpracy. Ponieważ był to pierwszy raz, to obniżyliśmy karę do 40 mln euro” – skomentował prezes.

Marek Niechciał podkreślił, że jest to najwyższa kara w historii, jaką wymierzył urząd. Dyrektor Departamentu Kontroli Koncentracji Robert Kamiński dodał: „Można powiedzieć, że nie było na razie podstaw, żeby nakładać takie kary na inne spółki”.

Za zakupy w Niemczech możesz zapłacić dotkliwą karę. Rząd wprowadził surowy zakazZa zakupy w Niemczech możesz zapłacić dotkliwą karę. Rząd wprowadził surowy zakazCzytaj dalej

Postępowanie antymonopolowe

Postępowanie antymonopolowe jest prowadzone przez OUKiK od kwietnia 2018 roku. Zarzuty postawiono sześciu spółkom, które są podejrzane o sfinalizowanie transakcji bez zgody polskiego urzędu. Chodzi o następujące firmy: Gazprom, Engie Energy, Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News