fot: Arkadiusz Ziolek/ East News 28.12.2019. n/z Linia energetyczna, w tle banknoty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Marca 2020

380 tys. zł kary dla dostawcy prądu. Wprowadzał Polaków w błąd

UOKiK nałożył karę w wysokości 380 tys. zł na firmę Proton Polska Energia za nieuczciwe praktyki sprzedaży. Spółka wprowadzała klientów w błąd, podszywając się pod innego sprzedawcę energii elektrycznej i gazu.

UOKiK nie miał wątpliwości. Kara za oszustwo

Prezes UOKiK ukarał spółkę Proton Polska Energia, która wcześniej działała pod nazwą Gasoenergia Polskie Zakłady Energetyczne. Jej przedstawiciele odwiedzali konsumentów w domach, oferując im zawarcie nowych umów na sprzedaż energii elektrycznej i gazu. Firma kontaktowała się z konsumentami również telefonicznie.

Jak podał Urząd, postępowanie przeciwko firmie Gasoenergia zostało wszczęte po sygnałach i skargach klientów, a także informacji od rzeczników konsumenta. Wynikało z nich, że jej przedstawiciele odwiedzali konsumentów w domu podając się za dotychczasowego sprzedawcę energii lub gazu. Proponowali zawarcie nowej, korzystniejszej umowy lub informowali o konieczności przedłużenia albo aktualizacji starej czy konieczności odczytu licznika.

Popularny błąd przy rozliczaniu PIT może cię kosztować fortunę. Na jedną rzecz należy szczególnie uważaćPopularny błąd przy rozliczaniu PIT może cię kosztować fortunę. Na jedną rzecz należy szczególnie uważaćCzytaj dalej

UOKiK demaskuje oszustów

“Dokumenty przekazywane konsumentom do podpisu miały być potwierdzeniem wykonanych czynności. Dopiero, kiedy klienci otrzymywali fakturę orientowali się, że zawarli umowę z nowym sprzedawcą. Co więcej, akwizytorzy informowali, że nowa umowa będzie korzystniejsza a opłaty niższe. Okazywało się to nieprawdą” - napisano w komunikacie UOKiK.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Zdjęcia mówią same za siebie. Rydzyk wydaje nasze pieniądze bez zastanowienia

W ocenie UOKiK przedstawiciele Gasoenergia nie wydawali konsumentom kopii zawartych umów, co uniemożliwiało im zapoznanie się z ich treścią a także utrudniało dochodzenie ewentualnych roszczeń. Poza tym nie przekazywali informacji o przysługującym klientom prawie do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w ciągu 14 dni.

Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

UOKiK: klienci byli zastraszani

Jak twierdzi UOKiK, akwizytorzy zatajali przed konsumentami również informację, że przy podpisywaniu umowy na sprzedaż energii podpisują też umowę na dostarczanie gazu i na odwrót. Dodatkowo podczas podpisywania umów wywierali na konsumentów nacisk i uniemożliwiali im zapoznanie się z ich treścią. Co więcej, firma wysyłała klientom pisma, które miały charakter groźby i straszące konsekwencjami finansowymi.

- Wprowadzanie konsumentów w błąd co do tożsamości przedsiębiorcy jest nie tylko niezgodne z prawem, ale i nieetyczne. Tym bardziej, że ofiarami takich praktyk najczęściej padają osoby starsze, które są bardzo ufne, a często również samotne. To już kolejna decyzja zakończona karą finansową w sprawie podszywania się pod dotychczasowego dostawcę usług – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skradziono kota ze schroniska w Warszawie. Musi pilnie wrócić, ma chorobę, potrzebuje leczenia
  2. Na diagnozę czekała 16 lat. Objawy były książkowe
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pilna konferencja ws. koronawirusa w Polsce. Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia
Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News