Kontrole UODO przez kserowanie dowód
biznesinfo.pl
Autor Kasper Starużyk - 31 Grudnia 2019

Mieli nie kserować dowodów, a nadal to robią. UODO zapowiada liczne kontrole

Prezes UODO jest zaniepokojony przede wszystkim postawą banków, które w wieli przypadkach zignorowały postanowienie o niekserowaniu dowodów osobistych. W związku z tym instytucje finansowe mogą w 2020 r. spodziewać się licznych kontroli.

Jak wynika z obserwacji poczynionych przez UODO, przepis o zakazie kserowania dowodu we wszystkich przypadkach jest notorycznie łamany przez banki. W związku z tym urząd zapowiedział liczne kontrole w tym sektorze, które odbędą się w 2020 roku - podała "DGP".

UODO przeciwne kserowaniu

Problem rozbija się przede wszystkim o przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. W ich myśl banki mogą czasem kserować dowody tożsamości, jednak jak zaznacza UODO, nie może to polegać na bezrefleksyjnym skanowaniu dokumentów w każdej możliwej sytuacji. Ignorowanie postanowienia przez wiele instytucji ściągnie więc na nie uwagę urzędu.

UODO, które swoje stanowisko na temat kserowania dowodów wyraziło jeszcze we wrześniu 2019 r. Choć przepis nie jest wiążący, to urząd dość dogłębnie objaśnił Związkowi Banków Polskich kiedy należy kserować dowód, kiedy zaś jest to kompletnie zbędne.

Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczyCeny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczyCzytaj dalej

Banki w tarapatach?

Działania kontrolne UODO w ziązku z przepisami RODO, które nakazują minimalizację danych, będą polegały na sprawdzaniu czy banki i inne instytucje finansowe nie gromadzą zbyt dużej ilości danych o swoich klientach. W przypadku gdy okaże się, że faktycznie banki przesadzają z ilością zgromadzonych o swoich klientach danych, urząd będzie mógł nałożyć na nie dotkliwe kary pieniężne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News