Unia Europejska i Chiny blisko porozumienia inwestycyjnego
Flickr/Instituto Gallaecia, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/, Flickr/radiowood, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/
Autor Maria Glinka - 31 Grudnia 2020

Unia Europejska o krok od umowy z Chinami. Strona polska nie będzie zadowolona

Unia Europejska i Chiny znalazły się w przededniu podpisania historycznej umowy. Choć wypracowanie ostatecznego kształtu układu zajęło stronom aż siedem lat to polscy dyplomaci zwracają uwagę na zbędny pośpiech w przyjmowaniu porozumienia. Ambasador RP przy Unii Europejskiej był jedynym przedstawicielem, który zgłosił zastrzeżenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są kulisy umowy handlowej Unia Europejska-Chiny
  • Dlaczego Polska sprzeciwia się przyspieszeniu prac
  • Jak duże znaczenie może mieć przyszły układ

Unia Europejska bliska porozumienia z Chinami. Polska przeciwko

Unia Europejska i Chiny miały porozumieć się co do finalnej treści porozumienia inwestycyjnego - taką informację przekazała Komisja Europejska na zamkniętym spotkaniu ambasadorów krajów członkowskich, które odbyło się w miniony poniedziałek (28 grudnia). Nie obyło się jednak bez sprzeciwu. Business Insider Polska donosi, że zaskoczenia tymi nowinami nie kryła część krajów Unii Europejskiej, jednak oficjalne zastrzeżenia zgłosił tylko ambasador RP Andrzej Sadoś. Powody tej decyzji udało się ustalić Polskiej Agencji Prasowej.

Zgodnie z przekazem polskiego dyplomaty informacja na temat dodania wątku porozumienia Unia Europejska-Chiny do porządku obrad dotarła do ambasadorów kilkanaście godzin przed rozpoczęciem spotkania. - Przekazaliśmy również, że nie powinniśmy działać zbyt pospieszenie […]. Tymczasem nagle taki punkt dodawany jest do agendy posiedzenia ambasadorów UE w Brukseli. To sytuacja niespotykana. W ostatnich dniach prezydencji niemieckiej mamy do czynienia z nagłym, nieuzasadnionym przyspieszeniem bardzo ważnej kwestii, która dotyczy relacji międzynarodowych. Dlatego zgłosiliśmy nasze wątpliwości wobec tej sytuacji - oznajmił Sadoś w rozmowie z PAP.

Portal bankier.pl donosi, że głos w sprawie zbędnego pośpiechu w pracach zabrał także minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. „Europa dąży do sprawiedliwego, wzajemnie korzystnego generalnego porozumienia o inwestycjach z Chinami. Potrzebujemy więcej konsultacji i przejrzystości, zapraszając naszych transatlantyckich sojuszników do stołu. Dobra, zrównoważona umowa jest lepsza niż przedwczesna”, czytamy we wpisie szefa resortu na Twitterze.

Młodzi rodzice na haczyku prawa. Urzędnik ma prawo wybrać imię dla dziecka za ciebieMłodzi rodzice na haczyku prawa. Urzędnik ma prawo wybrać imię dla dziecka za ciebieCzytaj dalej

Dlaczego Polska zgłosiła zastrzeżenia do umowy Unia Europejska-Chiny?

Według nieoficjalnych źródeł unijnych powodem sprzeciwu strony polskiej miał być nie tylko pośpiech w przyjęciu porozumienia, lecz także kwestia stosunków z USA. Sadoś potwierdził te doniesienia, twierdząc, że tak ważna umowa handlowa z tak ważnym partnerem musi uwzględniać zależności geopolityczne, które mogą ulec zmianie po tym, jak urząd prezydenta USA obejmie Joe Biden.

- Za trzy tygodnie prace rozpoczyna nowa administracja w USA. Stany Zjednoczone z uwagi na kwestie transatlantyckie, relacje z UE, rolę w stosunkach międzynarodowych są ważnym aktorem geopolitycznej sceny i porozumienie z Chinami powinno uwzględniać stosunki UE z USA - oświadczył ambasador RP przy Unii Europejskiej.

Czy to zastrzeżenia słuszne? W poście Jake’a Sullivana, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego przyszłego prezydenta USA, czytamy, że nowa administracja z radością przyjęłaby „wczesne konsultacje z naszymi europejskimi partnerami w sprawie naszych wspólnych obaw dotyczących praktyk gospodarczych Chin”.

Portal Politico zwrócił uwagę, że wśród głównych interesariuszy układu Unia Europejska-Chiny pojawiły się obawy, że zawarcie porozumienia bez udziału USA może utrudnić współpracę Wspólnoty z Joe Bidenem w celu efektywnego hamowania rosnącej potęgi Chin.

Długo wyczekiwane porozumienie inwestycyjne Unia Europejska-Chiny

Serwis money.pl przypomina, że negocjacje w sprawie umowy handlowej Unia Europejska-Chiny trwały ponad 7 lat. Rozmowy były kilkukrotnie przerywane z uwagi na zbyt duży rozdźwięk między stronami. Punktami spornymi były kwestie dotyczące m.in. pracy przymusowej w chińskich obozach, braku przystąpienia Chin do Międzynarodowej Organizacji Pracy czy pojmowania wzajemnej ochrony inwestycji.

Wszystko wskazuje na to, że sprzeciw Polski nie odegra większego znaczenia. W środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oznajmił, że Unia Europejska i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie umowy inwestycyjnej. „Dziś przewodniczyłem spotkaniu przywódców UE-Chiny z udziałem szefowej KE Ursuli von der Leyen i prezydenta Chin Xi Jinpinga. [...] Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienie polityczne osiągnięte w sprawie negocjacji inwestycyjnych”, czytamy we wpisie szefa RE na Twitterze. W spotkaniu wzięli udział także kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Na rangę zawartego układu zwrócił uwagę prezydent Chin. - Porozumienie pokazuje determinację i przekonanie Chin w kwestii otwierania się na świat, będzie silnie stymulowało ożywienie globalnej gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa oraz promowało wolny handel i globalizację ekonomiczną - skomentował po spotkaniu z przywódcami kręgu zachodniego, które odbyło się w formule online. Zawarcie układu byłoby jednym z najważniejszych wydarzeń w historii stosunków Unia Europejska-Chiny. Podmioty te uchodzą bowiem za jednych z największych handlowców na świecie, a Chiny są obecnie drugim co do wielkości partnerem handlowym Unii Europejskiej (po USA).

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Młodzi rodzice na haczyku prawa. Urzędnik ma prawo wybrać imię dla dziecka za ciebie
  2. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  3. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News