Unia Europejska
Wikipedia/Sandro Halank
Autor Paulina Musianek - 27 Sierpnia 2019

Unia Europejska: Polsce przyzna się większą odpowiedzialność w UE?

Unia Europejska jest zbyt duża, by miały o niej decydować tylko Berlin i Paryż. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas opowiedział się za przyznaniem Polsce, Hiszpanii i Włochom większej odpowiedzialności za wspólnotę.

Unia Europejska potrzebuje mocniejszego zaangażowania kolejnych krajów

Unia Europejska po planowanym na koniec października Brexicie ma potrzebować mocniejszego zaangażowania kolejnych państw w wyznaczanie kursu wspólnoty, jak przekonywał na 17. konferencji niemieckich ambasadorów w Berlinie minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

Niemiecko-francuska para nie może zastąpić grupy E3 (Niemcy, Francja, Wielka Brytania) (...) Na to Europa jest za duża. Wiemy też, że niektórzy spoglądają z nieufnością na naszą bliską współpracę z francuskimi przyjaciółmi. Wreszcie, różnice interesów w Europie są też zbyt duże, żebyśmy mogli się tym zajmować tylko we dwoje - oznajmił niemiecki minister.

Rozwiązaniem miałoby być większe zaangażowanie Hiszpanii i Włoch na Południu, a Polski na Wschodzie w decydowaniu o polityce wspólnoty. Jak twierdzi Maas, nie chodzi tu o żaden dyrektoriat, a o pragmatyczną współpracę w innowacyjnych formatach, która pomoże rozwijać UE.

Nie należy wykluczać Polski nawet ze względu na poglądy partii rządzącej

Dodał również, że nie można wykluczać Polski ze względu na poglądy jakiejś partii.

Wiem, nie będzie to łatwe. Jednak fakt, że obecne rządy we Włoszech i w Polsce być może obierają inny kurs w polityce europejskiej, nie powinien oznaczać, że wykluczamy je z odpowiedzialności. Nie możemy uzależnić naszej współpracy od tego, czy w niektórych z tych krajów istnieją partie, których cele nie zawsze podzielamy. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za coś większego - przyszłość Unii Europejskiej. I musimy stanąć na wysokości tego zadania - mówił Heiko Maas.

Odbudować zaufanie

Według niemieckiego ministra w tej chwili jest też niezbędna obudowa zaufania do wspólnoty. Chce to osiągnąć poprzez wzmocnienie europejskiej polityki zagranicznej, dokończenie unii gospodarczej i walutowej i poświęcenie w nowych wieloletnich ramach finansowych większej uwagi edukacji, cyfryzacji i badaniom. Zadeklarował również powstanie w 2020 roku podczas prezydencji Niemiec pierwszego mechanizmu kontroli praworządności we wszystkich krajach w Unii Europejskiej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News